Będzie pan prowadził zajęcia ze studentami z przedmiotu o nazwie „socjologia Jarosława Kaczyńskiego”. Czy prezes PiS jest tak fascynujący, że aż warto mu poświęcać specjalne seminarium?
Interesuje mnie natura rządów, które zaprowadza Jarosław Kaczyński. System, który powstaje na naszych oczach, jest ideoautorytaryzmem czy może neoautorytaryzmem, czymś z pogranicza populizmu i prawicowej rewolucji. Czysty populizm nie jest do końca przekonującą formułą, ponieważ odnosi się do społeczeństw, w których są znaczne grupy osób głęboko niezadowolonych z własnego statusu materialnego i z tego powodu mających poczucie utraty kontroli nad własnym życiem. Tymczasem w ciągu ostatnich kilku lat Polska stała się stosunkowo zamożna, co wszyscy odczuli.
A co z tym autorytaryzmem ideowym?
To jest sytuacja, w której mamy do czynienia z bardzo silnym przywództwem. Wąskie grono kontroluje różne aspekty życia publicznego – wojsko, sądownictwo, policję, media publiczne itd. Jednocześnie wspólnota oparta jest na silnych narodowych hasłach, wykluczających wyznawców islamu, kobiety o odmiennych niż kościelne poglądach na karierę, aborcję itd. W takim systemie odrzuca się świat zewnętrzny jako zagrażający i obcy, co rodzi silną niechęć do Europy. I nie chodzi tylko o instytucje europejskie, lecz także o myśli i tendencje dominujące w Europie – liberalizm, feminizm, ideę trójpodziału władz. Trzeci element to jest odwołanie się do poczucia krzywdy narodowej – zostaliśmy skrzywdzeni w procesie transformacji i teraz budujemy ustrój bardziej solidarny pod patronatem jednej partii. To poczucie krzywdy jest bardzo istotne. Pozwala ustanowić negatywną więź z Unią Europejską. I wreszcie czwarta cecha tego systemu to dążenie do wymiany elit na wszystkich szczeblach od sfery teatru do polityki, od zarządzania szkołą po instytucje finansowe. Od początku swej politycznej kariery Kaczyński mówił o postkomunie i związkach elit liberalnych z dawnym ustrojem.
Faktycznie jest co analizować ze studentami.
W tym systemie istotny jest też wzrost znaczenia centralnej gospodarki kontrolowanej przez państwo. Ten model ustrojowy będzie rozwijany i umacniany w 2018 r. Pomysły premiera są zapowiedzią etatyzacji ekonomii.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.