ROZMAWIAŁA Katarzyna Białek
Katarzyna Białek: Pana specjalizacja to leczenie żył i ta dziedzina medycyny jest tym, czym przede wszystkim szczyci się Szpital Eskulap...
Dr Michał Molski: Szpital Eskulap specjalizuje się w innowacyjnym leczeniu zabiegowym w takich dziedzinach, jak: chirurgia naczyniowa, chirurgia ogólna, urologia, ortopedia, neurochirurgia i ginekologia. Moim głównym zainteresowaniem zawodowym jako chirurga naczyniowego i ogólnego jest flebologia, czyli leczenie chorób żył, takich jak żylaki, zakrzepica czy zespół pozakrzepowy. Dysponujemy najszerszym w Polsce wachlarzem metod leczenia flebologicznego. Jesteśmy jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, gdzie stosuje się nowoczesne metody – ablacje, a więc zamykanie żył od środka, a nie ich wyrywanie.
Ta metoda jest stosowana w leczeniu żylaków?
Tak. Ta przewlekła choroba dotyczy 50-70 proc. populacji. Mogłoby się wydawać, że leczenie żylaków to głównie kwestie estetyczne, jednak to przede wszystkim profilaktyka zdrowych nóg. W Szpitalu Eskulap zabiegi ablacji żylaków wykonujemy od 2007 r.
Żylaki kojarzą się głównie z kobietami...
Dotyczą niemal w takim samym stopniu mężczyzn, jednak oni trafiają do lekarza z tego powodu znacznie później, kiedy dolegliwości są już bardzo dokuczliwe lub pojawiają się powikłania, np. stany zapalne, zakrzepica czy owrzodzenia. Jeśli widzimy żylaki i towarzyszą im takie objawy, jak obrzęki, kurcze i bóle nóg – to znaczy, że najwyższy czas odwiedzić flebologa. Warto też wiedzieć, że żylaki występują nie tylko na nogach, choć tam najczęściej, ale np. mogą pojawić się żylaki podbrzusza czy powrózka nasiennego u mężczyzn.
Wspomniał pan o zespole pozakrzepowym. Co to takiego?
Kiedy mówimy o żylakach, krew spływa w dół i tam zalega z powodu niewydolności zastawek. W zespole pozakrzepowym dochodzi do niedrożności żyły i utrudnienia odpływu krwi. Nasze zadanie to udrożnienie i wszczepienie np. specjalnych stentów, które umożliwią właściwy przepływ krwi.
Mówi pan o kilkunastu metodach flebologicznych, jakie są do dyspozycji w Szpitalu Eskulap. Jak dobrać metodę do pacjenta?
Decyduje o tym wiele czynników. Pacjent chce, aby wszystko odbyło się szybko, w sposób najmniej inwazyjny i aby mógł jak najszybciej powrócić do normalnego funkcjonowania. I my staramy się tym oczekiwaniom sprostać. Na pierwszym miejscu zawsze jest jednak bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu. Spośród 14 metod, którymi dysponujemy, dobieramy tę, która w danym przypadku będzie optymalna dla danego pacjenta. Nierzadko też łączymy metody i stosujemy zabiegi hybrydowe. We flebologii specjalizujemy się od ponad 25 lat. Wykonaliśmy wiele pionierskich w Polsce operacji żylnych, możemy więc pochwalić się ogromnym doświadczeniem na tym polu. Rocznie operujemy około tysiąca pacjentów z chorobą żylną. Wyróżniamy się również tym, że dajemy pacjentom możliwość wyboru znieczulenia. Niektóre zabiegi można wykonać bez znieczulenia, niektóre w znieczuleniu miejscowym. Co ważne, każdy pacjent operowany w Szpitalu Eskulap ma możliwość przeprowadzenia zabiegu w krótkim znieczuleniu dożylnym.
© Wszelkie prawa zastrzeżone
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.