Uczucie zażenowania i bezsilności. Problemy z samoakceptacją, wstyd przed partnerką i coraz to nowe próby samodzielnej walki z problemem. Oczywiście w tajemnicy – tak wygląda codzienność mężczyzny, który zmaga się ze spadkiem libido i problemami z osiągnięciem erekcji. Dziesiątki pytań, które natrętnie wracają. Powstaje błędne koło, aż w końcu problemy z potencją zaczynają oddziaływać na wszystkie sfery życia mężczyzny – związek, pracę, zdrowie psychiczne.
Czy jestem impotentem?
Impotencja to dość powszechny problem wśród mężczyzn, charakteryzujący się niezdolnością do utrzymania erekcji lub brakiem ejakulacji mimo podniecenia. Może być całkowitą niezdolnością do osiągnięcia erekcji lub wytrysku lub też tendencją do krótkich erekcji. Ryzyko impotencji wzrasta z wiekiem. Zaburzenia erekcji mogą mieć podłoże emocjonalne, ale najczęściej są spowodowane problemem fizycznym. To choroby, urazy i zaburzenia, które upośledzają przepływ krwi w penisie. Impotencję można leczyć u mężczyzn ze wszystkich grup wiekowych – za pomocą leków, terapii, zabiegów chirurgicznych… Zanim jednak pomyślimy o chirurgii, warto zastanowić się, czy problemu nie rozwiążą zmiany w stylu życia.
Stres a libido
Dziś nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak potężne problemy zdrowotne powoduje stres. Zarówno jeden ciężki stresujący dzień, jak i przewlekły stres, depresja i lęk mogą powodować zaburzenia erekcji lub spadek libido. Warto znaleźć sposób na odreagowanie, ponieważ chroniczny stres powoduje przemęczenie, a gdy organizm jest na skraju wyczerpania, o bogatym życiu seksualnym można tylko pomarzyć.
Jeśli pojawiają się inne zaburzenia emocjonalne, wynikające np. z problemów w związku, erekcja może być niemożliwa. By doszło do wzwodu, mężczyzna musi przejść przez fazę podekscytowania. Jeśli mężczyzna cierpi na zaburzenie emocjonalne, seksualne podniecenie może być niemożliwe.
Niewłaściwa dieta
To, co jemy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, także na potencję. Wrogiem nr 1 jest przetworzona żywność. Na osłabienie wzwodu mogą mieć wpływ nadmiar soli i cukru i wszelkie niedobory składników odżywczych. W diecie nie może zabraknąć pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3, produktów pełnoziarnistych, a także warzyw i owoców. Zbilansowaną dietę można uzupełniać suplementami diety, które dodają energii, np. słynny korzeń maca. Alkohol może i dodaje odwagi, ale spożywany w większych ilościach lub z dużą częstotliwością wyjątkowo niekorzystnie wpływa na erekcję. Palenie źle wpływa nie tylko na erekcję, lecz także na jakość spermy. Trzeba też pamiętać, że przyjmowanie niektórych leków może oddziaływać na przepływ krwi, co może prowadzić do zaburzeń erekcji. Impotencję mogą powodować także narkotyki, jak amfetamina czy kokaina.
Choroby serca
Zaburzenia erekcji mogą być też spowodowane chorobami układu sercowo-naczyniowego. Towarzyszą np. miażdżycy, w przebiegu której zwężeniu ulegają naczynia krwionośne – zarówno te duże, jak i małe, znajdujące się m.in. właśnie w penisie. Krew krąży wolniej i w efekcie nie dochodzi do wzwodu. Jeśli problem dotyczy mężczyzny między 40. a 50. rokiem życia, ryzyko choroby wieńcowej czy udaru mózgu w jego przypadku znacznie wzrasta.
Inne zaburzenia
Układ dokrewny organizmu wytwarza hormony, które regulują metabolizm, funkcje seksualne, reprodukcję czy nastrój. Cukrzyca jest przykładem choroby endokrynologicznej, która bardzo często powoduje impotencję z powodu wywoływanych przez nią zmian w naczyniach krwionośnych i uszkodzenia włókien nerwowych. Zaburzenia neurologiczne związane z impotencją obejmują m.in. chorobę Alzheimera czy Parkinsona, guzy mózgu, stwardnienie rozsiane. Gdy impotencja jest spowodowana poważną chorobą, konieczne są pomoc specjalisty i leczenie. Dopiero wtedy można pomyśleć o tym, w jaki sposób wspomóc swoją potencję. Zmiany stylu życia są konieczne, jeśli chcemy wrócić do pełnej, seksualnej aktywności. Ostatnim niezbędnym elementem jest sen. Jego zdolności regeneracyjne, wyciszające i uspokajające są naprawdę imponujące. I właśnie od tego warto zacząć.
Czytaj też:
10 prostych sposobów na rozregulowaną gospodarkę hormonalną
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.