Co roku na raka płuca umiera w Polsce ok. 22 tys. osób – tyle samo, co na pięć nowotworów łącznie: piersi, jelita grubego, prostaty, nerki i szpiczaka. Tymczasem na leczenie raka płuca przeznacza się rocznie niecałe 160 mln zł, czyli 10 razy mniej niż na leczenie tych pięciu nowotworów. Niemal 25 proc. zgonów z przyczyn nowotworowych jest spowodowanych rakiem płuca, natomiast na jego leczenie przeznacza się zaledwie 4 proc. z funduszy na onkologię.
Wyniki leczenia w naszym kraju są dziś na gorszym poziomie niż w Europie. Z raportu „The Economist” wynika, że w Polsce śmiertelność z powodu raka płuca jest wyjątkowo wysoka: 39 osób na 100 tys. mieszkańców (w Holandii 36 osób; w Belgii 32; w Wielkiej Brytanii 30, w Szwecji 19 osób).
Chociaż leczenie raka płuca to wyścig z czasem, od pierwszej wizyty u lekarza do rozpoczęcia leczenia w Polsce mija nawet siedem miesięcy. 80 proc. przypadków raka płuca wykrywa się tak późno, że nie jest już możliwe leczenie operacyjne. Nie we wszystkich ośrodkach wykonuje się diagnostykę patomorfologiczną i molekularną, która jest podstawą dobrego doboru leczenia.
Wyniki terapii o co najmniej 20 proc. może poprawić zmiana organizacji leczenia. Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej, która wprowadza zmiany organizacyjne, jest prowadzony obecnie w czterech województwach i ma stanowić podstawę do zmian w całej Polsce. W tym roku mają powstać Lung Cancer Units – ośrodki kompleksowego leczenia raka płuca.
Z raportu American Lung Association wynika, że w USA w ciągu ostatnich 10 lat nastąpiła poprawa przeżyć pięcioletnich o 26 proc. Wpływ na to miało wprowadzenie badań przesiewowych (skriningu) i korzystanie z nowoczesnych terapii. Poprawę wyników leczenia w Polsce może przynieść skrining nowotworowy, poprawa diagnostyki, organizacji leczenia, wejście do refundacji nowoczesnych leków i ograniczenie nałogu palenia.
Pięć ć lat po diagnozie przeżywa u nas 65 proc. chorych na zaawansowanego czerniaka i 77 proc. chorych na raka piersi. Wyzwaniem jest osiągnięcie podobnych wyników w przypadku raka płuca (obecnie przeżycia pięcioletnie mężczyzn to 13,6 proc., kobiet – 18,5 proc.).
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.