Młodzi Polacy coraz mniej interesują się przeszłością własnego kraju. Trochę z lenistwa, a trochę z wmawianego im przekonania, że historia jest niemodna albo dobra dla nacjonalistów. Europejczyk – tak się powszechnie sądzi – wybiera przyszłość, a nie demony przeszłości i rozliczenia. A młodzi Polacy chcą być Europejczykami.
Jestem z biol-chemu Przy okazji 26. rocznicy stanu wojennego ankieterzy PBS DGA sprawdzili wiedzę Polaków na temat tamtych wydarzeń. To, że wśród osób dobrze pamiętających stan wojenny różnic w jego ocenie i interpretacji jest bardzo wiele, nie dziwi. Zaskakuje natomiast to, że młode pokolenie prawie nie ma pojęcia, czym był 13 grudnia 1981 r., traktując stan wojenny jak drobny incydent niemający żadnego wpływu na zbiorową tożsamość Polaków. Tylko 22 proc. osób w wieku 18-24 lata znało datę jego wprowadzenia. Młody człowiek, odpowiadając „Gazecie
Wyborczej" na pytanie, co wie na ten temat, odpowiedział: „Nic nie powiem, jestem z biol-chemu". Podobnych
Wyborczej" na pytanie, co wie na ten temat, odpowiedział: „Nic nie powiem, jestem z biol-chemu". Podobnych
Więcej możesz przeczytać w 1/2008 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.