1. Jaki tytuł miała pańska praca magisterska i na jaką ocenę pan ją zaliczył?
Tomasz Kosyk | Łódź
Pracę magisterską obroniłem na ocenę dobrą, a nosiła tytuł „Fundacja jako instytucja życia społeczno-gospodarczego".
2. Czy jest pan zwolennikiem liberalizacji prawa o dostępie do broni palnej?
Wojciech Czerniawski | Tuczno
Osobiście bez broni w domowym sejfie czuję się bezpiecznie i przepisy, które to regulują, uważam za bardzo dobre. Ci, którzy chcą i spełnią wymogi zapisane w ustawie, oczywiście mogą się starać o pozwolenie na broń.
3. Czy popiera pan depenalizację posiadania miękkich narkotyków?
Wojciech Czerniawski | Tuczno
Projekt, który przygotowaliśmy w ministerstwie, nadal zakłada karanie za posiadanie dowolnej ilości dowolnego narkotyku. Jednocześnie jednak mówi, że w sytuacji, gdy osoba zatrzymana z narkotykami jest uzależniona, ale nie jest handlarzem, jeśli podejmie leczenie, można odstąpić od jej ścigania.
4. Kto według pana był najskuteczniejszym ministrem sprawiedliwości po 1989 r.?
Michał Lewandowski | Toruń
Cenię sobie w sposób szczególny dwóch: profesora Wiesława Chrzanowskiego – za całokształt świadectwa, jakie dał swoim życiem– oraz profesora Zbigniewa Ćwiąkalskiego – za wysiłki, których efekty zastałem w resorcie, rozpoczynając pracę jako wiceminister.
5. Czy Zbigniew Chlebowski i Mirosław Drzewiecki zasłużyli pana zdaniem na taki lincz ze strony mediów?
Krzysztof Kołodziejczyk | Łódź
Zdaję sobie sprawę z tego, że okoliczności odejścia tych polityków wzbudziły wyjątkowo silne emocje, także wśród dziennikarzy. Ale szczególnie uprawniony do oceny zachowania tych polityków był premier. I oceny dokonał.
6. Jakie ma pan relacje z Donaldem Tuskiem?
Piotr Pierwszy | Rzeszów
Mam bardzo dobre osobiste relacje z premierem, ale tym, co mnie szczególnie cieszy, jest to, że pan premier popiera plany związane ze zmianami wymiaru sprawiedliwości, które przedstawiłem.
7. Czy uważa pan, że CBA złamało prawo w sprawie Beaty Sawickiej?
Krzysztof Kołodziejczyk | Łódź
Tę sprawę bada Prokuratura Okręgowa w Lublinie i każda moja wypowiedź dotycząca oceny prawidłowości działań CBA byłaby odebrana jako próba wpływania na decyzje prokuratury. Nie mogę tego uczynić.
8. Pana poprzednik Andrzej Czuma został zdymisjonowany za niefortunne słowa o niewinności Drzewieckiego i Chlebowskiego. Czy taka wypowiedź mogłaby się zdarzyć panu?
Emilia Kamińska | Gdańsk
Ja, może z racji usposobienia, jestem wstrzemięźliwy. Szczególnie w sytuacjach, które mogłyby być odebrane jako ocena mogąca wpływać na działania przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Staram się takich sytuacji unikać.
9. Jak pan ocenia działalność Zbigniewa Ziobry jako ministra sprawiedliwości?
Józef Nawotny | Warszawa
Część moich współpracowników pamięta czasy ministra Ziobry i zawsze mówią, że był to niestandardowy minister w historii tego resortu.
10. Czego pan w sobie najbardziej nie lubi?
Janusz Bąk | Zawiercie
O tym pewnie więcej mogłaby powiedzieć moja żona, bo wad mam wiele. Strzelam, że gdyby miała powiedzieć, która z nich jest najbardziej uciążliwa, to wskazałaby pracoholizm.
11. Jakie trzy główne bolączki wymiaru sprawiedliwości chciałby pan rozwiązać?
Wojciech Czerniawski, Tuczno
Trzy priorytety to sprawne sądownictwo, by Polacy krócej czekali na rozstrzygnięcia sądu, walka z przeludnieniem więzień, wreszcie – to priorytet na najbliższe miesiące – doprowadzenie do sprawnego rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości od funkcji prokuratora generalnego.
12. Czy przyjaźni się pan z jakimiś politykami PiS?
Emilia Kamińska, Gdańsk
Mam dobre relacje z wieloma politykami opozycji, ale mam wrażenie, że gdybym o którymś z polityków PiS wyraził się ciepło, to mogłoby to mu zaszkodzić w relacjach z władzami jego partii.
13. Jakie zadania postawił przed panem premier? Czy oczekuje czegoś konkretnego?
Piotr Pierwszy, Rzeszów
Pan premier w rozmowie ze mną nie tyle stawiał określone zadania, ile wysłuchał, jakie priorytety stawiam sobie ja w momencie objęcia tej funkcji.
14. Dlaczego odwołał pan generała Nasiłowskiego z funkcji dyrektora więziennictwa?
Janusz Bąk, Zawiercie|
Jedyną podstawą podjęcia tej decyzji była chęć rozdzielenia dwóch funkcji, które generał Nasiłowski zajmował: z jednej strony był dyrektorem generalnym Służby Więziennej, a z drugiej zajmował się jako pełnomocnik ministra sprawiedliwości sprawami związanymi z tzw. systemem dozoru elektronicznego skazanych. Oba obszary są niezwykle delikatne i wymagają niezwykłego zaangażowania, w związku z czym poprosiłem pana generała, żeby skupił się na pracach związanych z dozorem elektronicznym.
15. Jaką książkę pan ostatnio czyta?
Katarzyna Nowacka, Szczecin
Wróciłem właśnie do książki, którą już kiedyś czytałem: do „Europy" Normana Davisa.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.