Kino
DVD/Wideo
Książki - Literatura polska
Książki - Literatura obca
Płyty - Muzyka rozrywkowa
Płyty - Muzyka klasyczna
Gry komputerowe
Komiksy
- "Piękny umysł"
reż. Ron Howard
UIP
Genialny szaleniec w genialnej kreacji Russella Crowe'a, czyli to wszystko, co Amerykańska Akademia lubi najbardziej. Poruszająca, do tego prawdziwa historia wyróżnionego Nagrodą Nobla wybitnego matematyka Johna Nasha, u szczytu kariery dotkniętego schizofrenią. Kolejny dowód na to, że wielkie kino niekoniecznie potrzebuje wielkich pieniędzy. Wystarczą wielkie talenty. - "Władca Pierścieni - Drużyna Pierścienia"
reż. Peter Jackson
Warner
Potop komputerowych efektów specjalnych nie zaszkodził baśniowej opowieści o walce Dobra ze Złem, bo za kamerą stanął zdeklarowany fan Tolkiena. Wspaniałe zdjęcia i zjawiskowe krajobrazy Nowej Zelandii. - "Plotka"
reż. Francis Weber
Tantra
Bezwstydna kpina z zasad politycznej poprawności. Księgowy w fabryce prezerwatyw, by nie stracić pracy, wywołuje obyczajowy skandal. Jeśli nadal kino francuskie będzie potrafiło produkować takie komedie, nie zginie. - "Niewierna"
reż. Adrian Lyne
Syrena
Reżyser "Fatalnego zauroczenia" po raz kolejny udowadnia, że o szalonych namiętnościach można opowiadać zajmująco i bez nadmiaru golizny. Życiowa kreacja Diane Lane w roli tytułowej. - "Dzień świra"
reż. Marek Koterski
Vision
Najlepszy polski film Anno Domini 2002. Koterski nie tylko kpi ze sfrustrowanego inteligentna, ale i daje do myślenia. Do tego jak zwykle niezawodny Marek Kondrat.
DVD/Wideo
- "Shrek"
reż. Andrew Adamson, Vicky Jenson
Imperial
Pastisz klasycznych bajek, adresowany głównie do dorosłych (ale i dzieci nie narzekają). W polskiej wersji gadatliwemu osiołkowi głosu użyczył znany intelektualista Jerzy Stuhr. Płyta DVD zawiera program, który każdemu umożliwia podłożenie własnego głosu. - "Inni"
reż. Alejandro Amenabar
Monolith
Stylowy horror zwerbowanego przez Hollywood Hiszpana potwierdza, że umarli ludzie są o wiele straszniejsi od obślizgłych kosmitów. Plus znakomita Nicole Kidman. - "Harry Potter i kamień filozoficzny"
reż. Chris Columbus
Warner
Z kultowej powieści o przygodach nieletnich kandydatów na czarodziejów powstał niezły film. Dla rówieśników Harry'ego więcej niż niezły. - "Cześć, Tereska"
reż. Robert Gliński
Best Film
Po triumfie na krajowym podwórku filmowy majstersztyk Glińskiego miał szansę na nominację do Oscara, ale nasi - pożal się Boże - fachowcy woleli lansować "Quo vadis". Z wiadomym skutkiem. - "Samotni"
reż. David Ondricek
Tantra
Zamiast kolejnego manifestu "straconego pokolenia" komedia o zagubionych dwudziestolatkach. W Czechach - wielki przebój, u nas - obiekt kultu.
Książki - Literatura polska
- "Chwila"
Wisława Szymborska
Znak
"Chwila" zastanowienia nad sobą i urodą przemijającego świata: "wszystko (...) jest tylko strzępem zawieruchy". Długo oczekiwany tomik wierszy, pierwszy po Nagrodzie Nobla przyznanej poetce w 1996 r. - "Narrenturm"
Andrzej Sapkowski
SuperNowa
Pierwsza część trylogii o narwanym Reynewanie - średniowiecznym magiku i medyku. Czyta się świetnie, czekamy na następne części. - "W ogrodzie pamięci"
Joanna Olczak-Ronikier
Znak
Dokumentalna saga wielopokoleniowej rodziny, niegdyś praktykujących Żydów, potem Polaków. Życie pisze najbardziej niezwykłe scenariusze. - "Związki i rozwiązki miłosne"
Katarzyna Grochola Andrzej Wiśniewski
EGO
O byciu razem rozmawiają pisarka i psycholog, ale jednocześnie kobieta i mężczyzna. Nie dają dobrych rad, ale są wystarczająco doświadczeni, by im wierzyć. - "(Nie)boszczyk mąż"
Joanna Chmielewska
Kobra Media
Bywało lepiej, lecz autorka wciąż pozwala nam się głośno śmiać. Tym razem on - Karol - grozi rozwodem, a ona - Malwina - woli go zabić, niż się rozwieść...
Książki - Literatura obca
- "Adrian Mole. Czas cappuccino"
Sue Townsend
WAB
Powrót Adriana Mole'a. Jako trzynastolatek miał kłopoty z dorastaniem, teraz - już jako trzydziestoletni mężczyzna - wadzi się z dorosłością i... partią laburzystów. Inteligentne, bezpretensjonalne i bardzo śmieszne. - "Białe zęby"
Zadie Smith
Znak
Perfekcyjnie obmyślona, wielowątkowa (i wielorasowa) panorama życia mieszkańców współczesnego Londynu. Przetłumaczona już na 28 języków debiutancka powieść jamajsko-angielskiej 26-latki. - "Baudolino"
Umberto Eco
Noir sur Blanc
Autor przyznaje się, że kłamie, a jego nastoletni bohater też nieźle fantazjuje. Dzięki temu wizja średniowiecza jest porywająca, a Baudolino przeżywa niezwykłe przygody. - "Los utracony"
Imre Kertész
WAB
Nagroda Nobla 2002. Rzeczywistość obozów koncentracyjnych z perspektywy piętnastolatka, który nie zdążył jeszcze dobrze zrozumieć życia na wolności. - "Demon i panna Prym"
Paulo Coehlo
Drzewo Babel
Przypowieść o dobru i złu, kończąca tryptyk "o tygodniu z życia śmiertelników, którzy nagle stają twarzą w twarz z miłością, śmiercią i władzą".
Płyty - Muzyka rozrywkowa
- "200 po vstriechnoy"
Tatu
Universal
Chwytliwe rytmy, melodyjna egzotyka języka rosyjskiego i perwersyjny wizerunek występujących w duecie dziewczyn - oto recepta na sukces. W dyskotekach wciąż ich nie dogoniat! - "Upojenie"
Anna Maria Jopek and Friends with Pat Metheny
Warner
Wyrafinowane połączenie muzyki pop i jazzu. Cykl piosenek i wokaliz zakończony tematem z filmu "Polskie drogi", który na gitarze Metheny'ego brzmi jak rasowy standard. - "A po piąte... niech gadają"
Ich Troje
Universal
Gadają dużo i różnie, ale piosenki czerwonowłosego showmana i jego przyjaciół zna i śpiewa u nas każde dziecko. - "Seul"
Garou
Sony
Kanadyjski wokalista z włoską chrypką, amerykańskim feelingiem i francuskim repertuarem w najlepszym popularnym guście. - "Come Away With Me"
Norah Jones
EMI
Kameralne, melodyjne ballady zaśpiewane "od serca" ładnym głosem, bez silenia się na soulowe szczekanie, które pogrzebało większość młodych piosenkarek.
Płyty - Muzyka klasyczna
- A. Vivaldi: Koncerty skrzypcowe
wyk. Giuliano Carmignola, Venice Baroque Orchestra, dyr. Andrea Marcon
Sony
Mówiono o Paganinim, że podpisał pakt z diabłem. Jego rodak Carmignola też dysponuje "piekielną" brawurą. Niesamowita interpretacja koncertów skrzypcowych weneckiego mistrza, równie pięknych (choć mniej znanych) jak "Cztery pory roku". - G. Mahler: Symfonia nr 9
wyk. Berliner Philharmoniker, dyr. Claudio Abbado
Universal
Arcydzieło symfoniki XX wieku w wykonaniu najlepszej orkiestry na świecie, pod dyrekcją legendarnego dyrygenta. - F. Chopin, W. Kilar: "The Pianist" - muzyka do filmu Romana Polańskiego
wyk. soliści, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Tadeusz Strugała
Sony
Więcej tu Chopina niż w filmie i dobrze, bo nowe interpretacje Janusza Olejniczaka są świetne. I wzruszający prezent: sam Władysław Szpilman gra mazurka. - G. Verdi: Trubadur
wyk. Angela Gheorghiu, Roberto Alagna, soliści, chór i ork. opery Covent Garden, dyr. Antonio Pappano
EMI
Jedna z najpopularniejszych oper świata w nagraniu największych gwiazd współczesnej wokalistyki. - F. Chopin: Sonata nr 3, Polonez, Nokturny, Etiudy
wyk. Yundi Li
Universal
Udany płytowy debiut 19-letniego chińskiego zwycięzcy ostatniego Konkursu Chopinowskiego. Świeżość i elegancja poparte nienaganną techniką.
Gry komputerowe
- "Neverwinter Nights"
CD Projekt
Kolejna - po niezwykle popularnych "Baldur's Gate" oraz "Icewind Dale" - saga spod znaku miecza i magii osadzona w fantastycznej krainie Faerun. Wcielamy się w bohatera ratującego przed zarazą miasto Neverwinter. Wszystko okraszone piękną trójwymiarową grafiką, doskonałą ścieżką dźwiękową i trybem multiplayer, pozwalającym na tworzenie nieskończonej liczby własnych światów i grę poprzez Internet. - "Mafia: The City of Lost Heaven"
Play-It
Wcielając się w członka gangsterskiej rodziny Salieri (!), w prochowcu i z tommy-gunem pod ręką, przemierzamy ulice metropolii, wykonując polecenia naszego Dona. Fordy T, nielegalne bimbrownie, nocne kluby - słowem, doskonale oddana atmosfera czasów prohibicji w USA. - "Medal of Honour: Allied Assault"
Cenega Poland
Od Norwegii i pustyń północnej Afryki po forsowanie Renu, czyli II wojna światowa widziana oczami porucznika Mike'a Powella ze słynnego I Batalionu Rangersów US Army. Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli "Szeregowca Ryana" Spielberga. - "Warcraft III: Reign of Chaos"
CD Projekt
Trzecia odsłona jednej z najpopularniejszych gier wszech czasów. Tym razem w baśniowym Azeroth boje toczą ludzie, nieumarli, orkowie oraz mroczne elfy. Dzięki opcji gry przez Internet (Battle. net.), nowy Warcraft prędko się nie zestarzeje. - "The Sims: Zwierzaki (Unleashed)"
Cenega Poland
Najlepszy z dotychczasowych dodatków do światowego bestsellera "The Sims" - symulacji... życia. Pozwala uczynić nowymi członkami kontrolowanej przez nas rodziny tytułowe zwierzaki.
Komiksy
- "Tytus, Romek i A'tomek - Księga Zero"
Egmont
Nie da się ukryć, że koniunkturę na polskim rynku komiksów napędzają wznowienia. Ale czyż może być milszy prezent dla podtatusiałego amatora opowieści z dymkiem niż archiwalne historyjki o Tytusie, publikowane w "Świecie Młodych" w czasach Gomułki? Już na pierwszej stronie szok - Papcio Chmiel bez wąsów. - "Thorgal - Królestwo pod piaskiem"
Egmont
Już 26 lat ciemnowłosy wychowanek wikingów tuła się po świecie stworzonym przez Grzegorza Rosińskiego i Jeana Van Hamme'a. Ostatnio stał się też bohaterem pierwszej polskiej komiksowej gry karcianej. Choć fani kwękają, że nowe albumy ustępują starszym, nie żałują pieniędzy. - "100 naboi - Pierwszy strzał, ostatnie ostrzeżenie"
Mandragora
Jeżeli komiks jest sztuką, "100 naboi" jest arcydziełem. Mroczne, gangsterskie klimaty, piękne kobiety i tajemniczy agent Graves z jeszcze bardziej tajemniczą walizką. Intrygujące. - "Jeż Jerzy - Wróg publiczny"
Egmont
Jerzy jest anarchistą, nie stroni od używek i uciech cielesnych, a mimo to (lub właśnie dlatego) stał się najpopularniejszym bohaterem nowego polskiego komiksu. Rzekomo dla dorosłych, naprawdę dla zbuntowanej młodzi. - "Sandman - Sen sprawiedliwych"
Egmont
Władca Snów, uwięziony przez sektę okultystów, powraca do swego królestwa, by przywrócić porządek. Sztandarowe dzieło Neila Gaimana, w innym wcieleniu odnowiciela powieści fantastycznej.
Więcej możesz przeczytać w 51/52/2002 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.