Rodzaj okien powinien być ściśle określony w projekcie budowlanym, ale bardzo często się zdarza, że musimy sami podjąć decyzję, co wybrać. Zanim odwiedzimy salon sprzedaży, zastanówmy się nad sposobem użytkowania okien, czynnikami tzw. zewnętrznymi, które mają wpływ na wybór dodatkowych funkcji. Naprawdę nie ma przesady w tym, że okna powinny być skrojone na miarę naszych potrzeb. Dobry sprzedawca powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad dotyczący użytkowania okien. Jeśli mieszkamy w centrum miasta, gdzie poziom zanieczyszczeń zbierający się na szybach jest duży, lepiej kupić okna z ramą z tworzywa, która jest odporniejsza na czynniki atmosferyczne niż drewniana. W otoczeniu o dużym natężeniu ruchu możemy znacząco zmniejszyć poziom hałasu we wnętrzu, zamawiając okna ze specjalnymi szybami, a w mieszkaniach, gdzie promienie słoneczne bywają uciążliwe dla mieszkańców, warto poprawić komfort cieplny, wybierając szyby przeciwsłoneczne. Na parterze i ostatnich piętrach bloków, wszędzie tam, gdzie może grozić włamanie przez okno, można się poczuć bezpieczniej, zamawiając szyby z pakietem antywłamaniowym. Przede wszystkim warto wiedzieć, że o wysokiejjakości okien decydują ich parametry techniczne. Kupując okna, zwróćmy uwagę na jakość i klasę profili okiennych, pakietu szybowego, właściwości izolacyjnych oraz na dodatkowe wyposażenie.
Nowe okna to spory wydatek, na którym nie warto oszczędzać. Kupujmy okna tylko w sprawdzonych firmach, takich, które mają doświadczenie na rynku. Produkty stolarki otworowej muszą spełniać restrykcyjne wymogi w zakresie izolacji cieplnej i akustycznej oraz wiatro- i wodoszczelności, które powinien potwierdzać odpowiedni certyfikat. Warto go sprawdzić i zweryfikować jego jakość np. w sieci. Kolejny ważny krok to gwarancja. Przyjrzyjmy się uważnie temu, co podlega gwarancji i na jakich zasadach.
Drewno czy PCV?
Warto wiedzieć, że okna się różnią materiałem, z którego są wykonane profile, a pozostałe elementy, czyli szyby, uszczelnienia, okucia, są takie same dla wszystkich rodzajów nowoczesnych okien. Stolarka otworowa powstaje na bazie profili, które mogą być wykonane w różnych klasach. Pamiętajmy, że najwyższa, czyli najlepsza, jest klasa A. Profile tej klasy są trwalsze, a także zapewniają większą ochronę przed hałasem i zmianami temperatur. Okna drewniane i z PCV przy zbliżonych parametrach technicznych i jakości wykonania mają podobne właściwości użytkowe. Nie znając parametrów szyby, nie można więc powiedzieć, że okna drewniane są lepsze od tych z PCV. Stolarka drewniana zapewnia lepszą wentylację, ale wymaga okresowej konserwacji. Okna produkowane z wytrzymałego PCV są z kolei odporne na grzyby, pleśnie i korozję.
Szyba szybie nierówna
Jedno z najważniejszych pytań, jakie zada nam sprzedawca, będzie brzmieć: „Czy okno ma być energooszczędne?”. Takie produkty wybiera większość kupujących. Termoizolacyjność całego okna zależy w dużym stopniu od szyby. Obecnie stosuje się szyby zespolone: zbudowane z dwóch lub trzech tafli szkła. Dwukrotnie lepsze parametry cieplne gwarantuje wkład trzyszybowy, który nie jest znacząco droższy. Dodatkowo możemy zamówić szyby dźwiękochłonne, bezpieczne, które w razie rozbicia nie powodują obrażeń, a także antywłamaniowe.
Przestrzeń między szybami powinna być wypełniona jednym z gazów szlachetnych, takich jak argon, krypton czy ksenon, które podwyższają izolacyjność termiczną okna. Między taflami szkła można dodatkowo umieścić specjalną ramkę ze stali szlachetnej, która obniża straty ciepła nawet do 10 proc. i ogranicza zjawisko roszenia szyb. Im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym lepiej. Zwróćmy uwagę, czy parametr ten został wyliczony dla całego okna, czy tylko dla szyby. W przypadku domów energooszczędnych współczynnik przenikalności cieplnej całego okna powinien mieć wartość nie większą niż Uw = 1,3 W/m 2 K. Kolejnym ważnym parametrem jest szczelność okien. Zależy ona przede wszystkim od zamontowanych okuć i uszczelek. W pomieszczeniach z wentylacją mechaniczną lub klimatyzacją okna powinny mieć współczynnik a 0,3, w pomieszczeniach z wentylacją grawitacyjną 0,5 1. o zwiększenia przepływu powietrza przez okno służy funkcja mikrowentylacji w okuciu lub nawiewnik zamontowany w ramie okiennej. Automatycznie reguluje on poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Trzeba o tym pamiętać przede wszystkim w przypadku okien z tworzywa.
Jeśli okna wychodzą na hałaśliwą ulicę, sprawdźmy współczynnik izolacyjności akustycznej wyrażany w decybelach (dB). Im większa wartość współczynnika Rw, tym lepsza izolacja akustyczna. Standardowe okna mają współczynnik Rw ok. 30 dB. Rw okien o najwyższym poziomie redukcji hałasu sięga 45 dB.
Uchylić lub obrócić
Wygodne użytkowanie okien zależy również od sposobu ich otwierania. Zależnie od kierunku i sposobu otwierania skrzydeł okna dzielimy na: tradycyjne rozwieralne i rozwieralno-uchylne – otwierające się przez rozwieranie lub uchylanie; obrotowe – otwierające się przez obrót skrzydła wokół osi pionowej, oś obrotu znajduje się pośrodku skrzydła lub nieco wyżej; uchylno-obrotowe, o podwójnym systemie otwierania, można je otwierać (uchylać) od góry, a dodatkowo istnieje możliwość uniesienia dolnej krawędzi i obrót wokół krawędzi górnej; uchylne – uchylające się od góry; uchylno- -przesuwne – umożliwiające podniesienie skrzydła i przesunięcie go w bok; przesuwne – otwierające się przez przesuwanie skrzydeł w poziomie lub w pionie; nieotwieralne – pełnią tylko funkcję świetlików doprowadzających światło do pomieszczenia.
Ułatwić mycie
Komfort użytkowania okien możemy podnieść, dobierając do nich elementy dodatkowe. Standardem jest np. blokada błędnego położenia klamki, uniemożliwiająca wypadnięcie skrzydła okiennego z ramy przy niedokładnym ustawieniu klamki. Wygodny jest zatrzask umożliwiający zamknięcie drzwi na balkon czy taras od strony zewnętrznej bez użycia klamki. Wiele osób ucieszą też szyby ze specjalną powłoką, która sprawia, że zanieczyszczenia nie osadzają się w takim stopniu jak na zwykłej szybie, co umożliwia ich szybsze i łatwiejsze mycie.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.