Najnowocześniejsze oferowane obecnie rozwiązania w tym zakresie wykorzystują samoregulujące przewody grzejne, które inteligentnie reagują na temperaturę panującą w sąsiedztwie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w rdzeniu przewodu łańcuchów polimerowych. Gdy temperatura w otoczeniu przewodu spada, łańcuchy się kurczą, powodując powstanie wielu połączeń elektrycznych między wbudowanymi cząsteczkami węgla. Przewód wytwarza wówczas więcej ciepła. Gdy temperatura rośnie, zachodzi reakcja odwrotna. W praktyce oznacza to m.in. równomierną dystrybucję ciepła oraz wymierne oszczędności dla użytkownika. Co ważne – systemy wykorzystujące inteligentne przewody można elastycznie konfigurować, zestawiać, łatwo i szybko się je montuje, są bezpieczne, a do tego bardzo trwałe. Żywotność przewodów specjaliści określają na co najmniej 20 lat.
W połączeniu z inteligentnymi systemami sterowania (pozwalają jeszcze efektywniej zarządzać mocą grzewczą) oraz systemami połączeń (dającymi możliwość wygodnych konfiguracji, podłączeń itd.) przewody samoregulujące znajdują wiele zastosowań.
Rury, rynny, dachy
Inteligentny elektryczny system grzewczy można wykorzystać np. do utrzymania stałej temperatury ciepłej wody użytkowej w rurach. W tym celu przewód grzejny po prostu przymocowuje się do rury zasilającej. Systemy elektryczne doskonale się sprawdzą również wówczas, gdy chcemy zapobiec zamarzaniu rur z wodą lub rynien i rur spustowych (możemy uniknąć zalegania śniegu na dachu). Nie ma znaczenia, z jakiego materiału jest wykonana rura czy rynna. Inteligentne przewody utrzymają ich temperaturę w wysokości ok. 5 st. Celsjusza, pobierając przy tym śladową ilość energii. Montaż systemu nie wiąże się z koniecznością rujnowania całego domu. Na rynku są dostępne elastyczne (modułowe, łatwe w rozbudowie) systemy dla „leniuchów” z przewodem zakończonym końcówką, którą wystarczy włożyć do kontaktu.
Schody, podjazdy, chodniki
W fazie projektowania, przebudowy lub remontu domu warto pomyśleć o zamontowaniu odpowiedniej instalacji także poza budynkiem. Każdy, kto zimą się ślizgał na schodach domu lub miał problemy z wyjazdem z garażu, z pewnością doceni takie rozwiązanie, które powoduje, że powierzchnie same się rozmrażają i odśnieżają. Wytrzymałość i odporność powodują, że inteligentne przewody dobrze się w tym sprawdzają. Nie bez znaczenia jest to, że mogą być montowane na różnych nawierzchniach – betonie, piasku (np. pod kostką brukową) czy asfalcie.
Komfort w domu
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w dziedzinie elektrycznego ogrzewania podłogowego również wnętrza naszych domów i mieszkań mogą się stać jeszcze bardziej przytulne, komfortowe i energooszczędne. Znajdujący się pod podłogą przewód samoregulujący „wytropi” i dogrzeje miejsca (oczywiście za pomocą równie inteligentnego termostatu), w których jest chłodniej, zostawi zaś w spokoju kąty, w których jest wystarczająco ciepło. System jest przy tym bezpieczny (brak ryzyka przegrzania), łatwy w montażu, trwały i wygodny (nie wymaga konserwacji). Ponieważ istnieje wiele różnych wariantów tego typu rozwiązań, łatwo znaleźć optymalne dla swojego domu.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.