Telewizja publiczna rezygnuje z nadawania kultowych niegdyś wieczorynek.
Jak tłumaczy TVP, powodem decyzji są problemy finansowe stacji i zmiana preferencji telewidzów. Okazuje się bowiem, że ponad 40 proc. oglądających dobranockę to widzowie powyżej 55. roku życia. Jeszcze kilka lat temu oglądało ją prawie milion widzów, w większości dzieci. Dzisiaj widownia jest pięć razy mniejsza. Które bajki w 60-letniej historii wieczorynki cieszyły się największą popularnością?
1. „Bolek i Lolek”
Bohaterowie najpopularniejszej polskiej kreskówki doczekali się pomnika (w Bielsku-Białej) oraz własnej ulicy w pięciu miastach. Serial był jedyną produkcją europejską dopuszczoną do emisji w Iranie po rewolucji w 1979 r.
2. „Smerfy”
TVP nigdy nie pokazała wyprodukowanego dla UNICEF odcinka tej popularnej bajki, w którym bombowce dokonują nalotu na wioskę, zabijając Smerfetkę. W założeniu twórców filmik miał mieć przesłanie humanitarne, ale wzbudził kontrowersje.
3. „Wilk i zając”
Najsłynniejsza radziecka bajka dla dzieci doczekała się własnej sali w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Znawcy dopatrzyli się, że wbrew naturze w pierwszych odcinkach wilk jest łysy, a z czasem mu rośnie bujna czupryna
4. „Gąska Balbinka”
Bajkę tę TVP pokazywała w latach 50. i 60. Mało kto wie, że jej bohaterowie mówili identycznym głosem co Lech i Jarosław Kaczyńscy w filmie „O dwóch takich, co ukradli księżyc”. Czyli głosem aktorki Danuty Mancewicz
5. „Kubuś Puchatek”
6. „Pszczółka Maja”
7. „Muminki”
Więcej informacji na temat kultowych bajek PRL na stronie internetowej wprost.pl.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.