Wrocław 18-28 lipca
Największym polskim letnim festiwalem filmowym są Nowe Horyzonty, organizowane przez Romana Gutka. Wrocławskie kino Helios od 18 do 28 lipca będzie jak co roku przeżywało oblężenie, a całe miasto – żyło okołokinowymi wydarzeniami. W tym roku podczas festiwalu zostaną pokazane 352 filmy, a prawie 150 to polskie premiery. Festiwal otworzą pokazy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes filmu „Życie Adeli – Rozdział 1 i 2” Abdellatifa Kechiche’a, laureat Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale „Vic+Flo zobaczyły niedźwiedzia” Denisa Côtégo oraz „Computer Chess” Andrew Bujalskiego. Na zakończenie festiwalu zostanie zaprezentowana polska premiera filmu „W imię...” Małgorzaty Szumowskiej.
Co jeszcze warto zobaczyć we Wrocławiu? Z polskich filmów „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego, a poza tym najnowsze działa mistrzów kina, m.in.: Brunona Dumonta, Petera Greenawaya, Takashiego Miike, Amata Escalante, Jeana-Luca Godarda, Hirokazu Koreedy czy Ulricha Seidla. Wydarzeniem festiwalu będą pokazy specjalne filmu „Shirley – wizje rzeczywistości” Gustava Deutscha, który ożywia na ekranie 13 obrazów Edwarda Hoppera. Będzie można również obejrzeć głośny dokument „The Story of Film – odyseja filmowa” w reżyserii krytyka i miłośnika kina Marka Cousinsa. Monumentalne, złożone z 15 godzinnych epizodów dzieło, które stanowi wielowymiarową wizję historii kinematografii, zostało oparte na jego książce z 2004 r. W programie znalazły się także filmy Jeana-Jacques’a Beineixa, Luca Bessona i Leosa Caraksa, retrospektywy dzieł Waleriana Borowczyka i Hansa Jürgena Syberberga, przeglądy równoległego kina Rosji i szwajcarskich dokumentów muzycznych. Tematem ulubionego przez festiwalową publiczność Nocnego Szaleństwa będzie cyberpunk w kinie.
Szczegółowe informacje: www.nowehoryzonty.pl
Kazimierz Dolny od 27 lipca do 4 sierpnia
Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” od pierwszej edycji w 2007 r. odbywa się w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Projekcje, pokazy, warsztaty i spotkania z twórcami organizowane są w kilku specjalnie stworzonych na ten czas miejscach, co nadaje mu wyjątkową atmosferę. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Grażyna Torbicka. Podczas tegorocznych Dwóch Brzegów będzie można obejrzeć retrospektywy twórczości dwóch reżyserów: Janusza Morgensterna i Thomasa Vinterberga oraz jednej aktorki – Stanisławy Celińskiej. W sekcji „Świat pod namiotem” zostaną pokazane wybrane przez Grażynę Torbicką filmy ze światowych festiwali.
Podczas pokazów „Wielkie kino na małym rynku” będzie można zobaczyć te filmy, które były wprowadzane do kin tylko w kilku kopiach. W sekcji „Muzyka – moja miłość” widzowie będą mogli obejrzeć filmy muzyczne, m.in. dokument Filipa Dzierżawskiego „Miłość”, nagrodzony Oscarem dokument „Sugarman” czy film „Sons of the Wind” Brunona Le Jeana, który przeniesie widzów do taboru cygańskiego za sprawą gitarzystów Angela Debarre’a, Morena, Ninine’a Garcii i Tchavola Schmitta. Muzycznych akcentów w programie tegorocznego festiwalu Dwa Brzegi jest więcej. Film otwarcia „W kręgu miłości” Feliksa Van Groeningena opowiada o fascynacji bluegrassem, a autorem ścieżki dźwiękowej do premierowo pokazywanego w Kazimierzu Dolnym „Konesera” w reż. Giuseppe Tornatorego jest Ennio Morricone. Muzyczną inauguracja festiwalu będzie w tym roku koncert Tomasza Stańki i jego New York Quartetu.
Szczegółowe informacje: www.dwabrzegi.pl
Sopot – Zakopane od 11 lipca do 31 sierpnia
Kilkadziesiąt filmów w kinach pod gołym niebem – to festiwal Orange Kino Letnie. Festiwalowe kina będą działały codziennie przez całe wakacje w Sopocie i Zakopanem. W weekendy oba miasta połączy też pociąg ze specjalnym filmowym wagonem. W Sopocie filmy będzie można oglądać na dużym ekranie ustawionym w pobliżu mola, a w Zakopanem – przy Krupówkach. Na większość seansów wstęp jest wolny. W poniedziałki letnie kino zaoferuje filmy z cyklu „Kino pozytywnej energii”. Będą to m.in. „Nietykalni”, „Zakochani w Rzymie” i „Mamma mia!”. Środa będzie dniem megahitów (m.in. „Mroczny rycerz powstaje” oraz „Magic Mike”), a w czwartek widzowie będą oglądali filmy z kanadyjskim aktorem Ryanem Goslingiem. W piątki na ekranach zagoszczą amerykańskie hity, w tym oscarowa „Operacja Argo” Bena Afflecka oraz „Django” Quentina Tarantino. Soboty będą przebiegały pod znakiem wielkich historii miłosnych; widzowie zobaczą m.in. „Romeo i Julię” z Leonardem DiCaprio i „Annę Kareninę” z Keirą Knightley. Na niedzielę organizatorzy zaplanowali cykl filmów opowiadających o kobietach: w jego ramach będzie można zobaczyć m.in. „Jedz, módl się, kochaj” z Julią Roberts, francusko-libański „Karmel” oraz „Fridę”.
Szczegółowy program na stronie: www.orangekinoletnie.wp.pl
Łódź do 2 września
To już szósta edycja Letniego Festiwalu Filmowego „Polówka”, podczas którego w pięciu łódzkich parkach zostanie wyświetlonych 50 filmów. W parku Baden-Powella w poniedziałki zobaczymy filmy o muzyce, m.in. „Sugarman”, „John Lennon – Chłopak znikąd” i „Jesteś bogiem”. W parku Na Zdrowiu we wtorki „The best of”, czyli subiektywny przegląd najlepszych filmów sezonu 2012/2013, m.in. „Róża” i „Operacja Argo”. W środy w parku Julianowskim będzie można zobaczyć filmy o jedzeniu. Będą to m.in. „Niebo w gębie”, „Grubasy” oraz „Faceci od kuchni”. W sobotnie wieczory w Tobaco Park zaplanowano przegląd pt. „Miasta”, w nim m.in. „Rewers” i „Oslo 31 sierpnia”. Dziedziniec Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej będzie okupowany przez kino w niedziele, gdzie wyświetlane będą filmy, „o których długo pamiętamy, mimo że widzieliśmy je dawno temu”. Wstęp na projekcje jest bezpłatny.
Szczegółowy program: www.kinocytryna.pl
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.