Iwona Maciszewska: Mój znajomy, instruktor sztuk walki, został napadnięty przez trzech mężczyzn. Z tak liczną grupą nie miał szans walczyć, więc pozostało mu odpieranie ataków. Sprawcy dali za wygraną. Co jednak, gdy nie znamy karate?
Robert Moskwa: Na szkoleniach nie uczę kobiet, jak się bić z facetem, bo w starciu z mężczyzną nie mają szans. Uczę tego, jak nie dopuścić do walki. Często wpadamy w panikę w sytuacjach początkowo niegroźnych i swoim zachowaniem możemy spowodować, że staną się niebezpieczne. Ważne jest rozpoznanie przeciwnika i jego zamiarów – czy może bez wahania zrobić nam krzywdę, czy też boi się bardziej od nas. Najgorszą rzeczą jest go ośmielić. Psychologia jest ważniejsza niż sprawność fizyczna.
Lepiej się bać czy nie bać?
Lepiej się nie bać. Napastnik nie atakuje pierwszej lepszej ofiary, lecz wcześniej obserwuje i ocenia swoje szanse. Osoba, która się boi, roztacza wokół siebie aurę niepewności i strachu.
Czy da się wymienić zasady bezpiecznego zachowania?
Obowiązuje jedna główna zasada – ograniczonego zaufania.
Jak się zachować, gdy już dojdzie do konfrontacji?
Nie należy odpowiedzieć na zaczepkę. Dobrym sposobem jest stworzenie sytuacji, w której nie jest się samemu, np. rozmowa przez telefon, choćby udawana. W sytuacji ekstremalnej – kopnięcie w krocze lub włożenie palców w oczy.
A środki samoobrony, takie jak gaz?
To ostateczność. Decydując się na ich posiadanie, warto mieć świadomość, jakie skutki niesie ich użycie. Sugeruję, by gazem celować w klatkę piersiową, nie w oczy. Paradoksalnie naszym obowiązkiem jest udzielenie poszkodowanemu pierwszej pomocy, np. zgłoszenie zdarzenia pod numerem 112.
Kobiety są narażone także na gwałt.
Tu pokutuje kolejny mit – że gwałciciel to dzikus chowający się w krzakach. Są łatwiejsze metody, choćby pigułka gwałtu. Żelazna zasada brzmi „Pilnuj swojego drinka”, bo wrzucenie pigułki to moment. Wiele kobiet twierdzi, że to ich nie dotyczy, bo nie obracają się w obcym środowisku. Ale w dwóch trzecich przypadków sprawcy gwałtów są ofiarom znani. To nie musi być drink z nieznajomym, ale np. impreza w pracy.
Robert Moskwa od lat angażuje się w działania na rzecz bezpieczeństwa kobiet.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.