Co roku w czerwcu Opole rozbrzmiewa muzyką. Już od 50 lat Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej przyciąga widzów z całego kraju. Wystarczy sięgnąć pamięcią lub obejrzeć archiwalne nagrania, by przyznać, że dzisiejsza impreza jest zupełnie inna niż przed półwieczem. Przez ten czas zmieniło się także samo Opole, stając się ciekawą i przyjazną bazą turystyczną, bogatą w zabytki i atrakcje. To miasto przyciąga nie tylko podczas swojego muzycznego święta.
Polska Italia
Opolu blisko do dalekiej Italii. Jednym z miast partnerskich jest włoska Carrara. To z niej pochodzi marmur, z którego wykonano kilka „muzycznych” rzeźb w mieście, m.in. posąg symbolicznej gwiazdy estrady stojący na rynku. Wystarczy unieść wzrok, by ujrzeć kolejny włoski akcent – wieżę ratusza nawiązującą do tej, która się znajduje we Florencji. Z wieży codziennie w południe rozlega się hejnał – muzyczny motyw otwierający festiwal polskiej piosenki. Opole ma też swoją Wenecję – stare koryto Odry, zwane Młynówką, powszechnie uważane za kanał. No i na pewno można tu zjeść wyborną pizzę.
Muzyczne wędrówki
Dla wszystkich, którzy chcą poznać Opole, jeszcze zanim tu zagoszczą, lub też lubią miejskie włóczęgi z kieszonkowym przewodnikiem, stworzono bezpłatną aplikację na smartfony. Wystarczy ją pobrać, wyszukać wycieczkę „Opole – stolica polskiej piosenki”, – i można ruszać na spacer, słuchając opowieści o festiwalu, który od lat otwiera artystom drzwi do sławy, oraz dotrzeć do miejsc, które pozwolą poznać prawdziwe Opole. Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki – ciągnąca się wzdłuż opolskiego rynku – to kilkadziesiąt odlanych z brązu tablic z podpisami największych polskich gwiazd muzycznych. To także sposobność do sprytnego zebrania imponującej kolekcji autografów – wystarczy mieć przy sobie aparat fotograficzny. W znajdującym się nieopodal multimedialnym kiosku można dla odmiany wysłuchać ulubionej piosenki.
Kto wypatrzy witrynę cukierni Malik, koniecznie powinien skosztować opolskiego przysmaku – ciastka w kształcie mikrofonu. Warto też przysiąść na uniwersyteckim skwerze Artystów w towarzystwie posągów Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jerzego Grotowskiego, Czesława Niemena oraz Starszych Panów. W okolicy wspomnianej Młynówki z urokliwym mostkiem zwanym groszowym (bo za jego przekroczenie niegdyś była pobierana opłata w tej wysokości) znajduje się największa opolska atrakcja – amfiteatr. Ten liczący ponad 3,5 tys. miejsc obiekt stanowi zarazem siedzibę Narodowego Centrum Polskiej Piosenki. Z tarasu amfiteatru rozpościera się panorama miasta, a przy pobliskich fontannach po zmierzchu można podziwiać spektakl światła i wody do akompaniamentu największych polskich przebojów. Czas wakacji w Opolu to także plenerowe pokazy najlepszych polskich i światowych filmów organizowane przez Galerię Sztuki Współczesnej. W tym roku temat przewodni pokazów to „Czas miejsca”.
Miejska egzotyka
Najmłodsi będą zachwyceni opolskim ogrodem zoologicznym. Ten powstały w latach 30. XX w., zajmujący obecnie ok. 19 ha obiekt już dwa razy się odradzał – po II wojnie światowej oraz po zniszczeniach spowodowanych powodzią w 1997 r. W zoo można oglądać m.in. żyrafy, które chętnie się tu rozmnażają – ostatnie żyrafiątko przyszło na świat w czerwcu tego roku – a także nosorożce, pandy rude, mrówkojady oraz różne gatunki małp i małpiatek. Opolskie zoo uczestniczy w wielu międzynarodowych programach hodowlanych, przyczyniając się do ratowania ginących gatunków zwierząt, a także do ich reintrodukcji, czyli przywracania naturze gatunków, które wyginęły na wolności, i umieszczania ich w ich naturalnych siedliskach.
Rekreacja wśród zieleni
Właśnie zakończył się w Opolu proces rewitalizacji miejskich terenów turystyczno- -rekreacyjnych. Wyremontowane i przebudowane alejki wzdłuż Odry zachęcają do spacerów i rowerowych przejażdżek, liczne placyki i skwery zapraszają, by przysiąść z książką lub z przyjaciółmi, a place zabaw, ścianki wspinaczkowe, park linowy i urządzenia do treningu aerobowego są doskonałym sposobem na spożytkowanie energii. Opole to idealne miejsce na weekend. Zwłaszcza teraz, kiedy wciąż tętni festiwalową atmosferą.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.