- RECENZJA
Kod Stwórcy
Trudno sobie wyobrazić lepszego autora książki o genetyce niż James Watson, jeden z odkrywców struktury DNA, wyróżniony Nagrodą Nobla w 1962 r. To nie tylko wielki uczony, ale również bardzo dobry pisarz popularnonaukowy, umiejący w prosty sposób wprowadzić nas w tajniki genetycznych modyfikacji żywności czy stosowania testów DNA w kryminalistyce. Watson nie operuje tylko suchymi faktami naukowymi - książkę ubarwiają anegdoty i historie osób, którym terapia genowa zmieniła życie. Lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika nauki. (JAS)
James D. Watson, Andrew Berry "DNA. Tajemnica życia", CiS, W.A.B., Warszawa 2005
- Stary krewny królika
Pierwsze króliki skakały po stepach Mongolii 55 mln lat temu - ogłosił międzynarodowy zespół paleontologów badających kości gatunku Gomphos elkema. Zwierzęta miały słabo rozwinięte zęby i szczęki, ale dzięki długim tylnym kończynom i wydłużonym stopom poruszały się tak jak współczesne króliki. Odkrycie podważa przekonanie, że rodziny zajęczaków (do których oprócz królików należą także zające) i gryzoni powstały 85 mln lat temu. W rzeczywistości ich przodkowie pojawili się przed 65-70 mln lat. (MF)
- Wyrok na Hubble`a
Mimo protestów miłośników astronomii NASA spisała na straty zasłużony kosmiczny teleskop Hubble`a. Krążący wokół Ziemi teleskop nie był naprawiany od kilku lat i powoli odmawia posłuszeństwa. Zmiany w oprogramowaniu komputerów, które uczeni mogą wprowadzić zdalnie, przedłużą jego działanie o kilkanaście miesięcy. W 2006 r. NASA zamierza jednak wycofać go z orbity. Następcą Hubble`a ma być teleskop Webba, który zacznie działać dopiero w 2011 r. (JAS)
- Chodzą jak my
Uczeni skonstruowali roboty, które poruszają się podobnie jak ludzie - kroczą na dwóch nogach, nieznacznie się kołysząc. Wyposażono je nawet w mechaniczne ramiona, którymi machają, aby zachować równowagę. Model opracowany w Massachusetts Institute of Technology uczy się chodzenia podobnie jak dziecko i jest w stanie dostosować kroki do typu terenu. Z kolei robot z Cornell University jest bardzo oszczędny - zużywa tyle energii, ile idący człowiek. Dotychczasowy rekordzista Honda Asimo potrzebował jej 10 razy więcej. Prace nad maszynami posłużą m.in. do zaprojektowania nowych protez dla niepełnosprawnych. (JAS)
Więcej możesz przeczytać w 8/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.