ŚWIAT Psychopata na parkiecie Funkcjonalni psychopaci są najlepszymi graczami giełdowymi - wynika z badań amerykańskich naukowców. 41 osób wzięło udział w prostej grze inwestycyjnej. Piętnastu członków tej grupy doznało w przeszłości urazów obszarów mózgu, które zawiadują emocjami. Właśnie ta piętnastka najlepiej poradziła sobie w grze, podczas gdy pozostali inwestorzy mieli skłonność do unikania ryzyka nawet wtedy, kiedy potencjalne zyski były zdecydowanie większe niż ewentualne straty. Baba Shiv ze Stanford Graduate School of Business uważa, że to dowód, iż w pewnych okolicznościach naturalne emocje muszą być blokowane, aby można było podjąć potencjalnie mądrzejszą decyzję. Koalicja przeciw Google Koncern medialny Time Warner, właściciel America OnLine, i informatyczny gigant Microsoft, właściciel portalu MSN, podjęły rozmowy o współpracy w dziedzinie usług internetowych. Przede wszystkim chcą wspólne opracować nową wyszukiwarkę internetową, która skutecznie konkurowałaby z Google. Mają też się zająć internetowym marketingiem i usługami reklamowymi. Jak zauważa "Financial Times", należące do obu firm portale AOL i MSN są dużo słabsze niż ich konkurenci.
| POLSKA Chora prywatyzacja Powiedzie się prywatyzacja jedynie 30 proc. z ponad 700 funkcjonujących szpitali - tak na pytania ankiety "Menedżera Zdrowia" odpowiada co trzeci lekarz, urzędnik lub polityk odpowiedzialny za ochronę zdrowia. Prywatyzację musi jednak poprzedzić stworzenie sieci szpitali. Placówki, które znalazłyby się poza nią, byłyby prywatyzowane lub groziłaby im upadłość, a to budzi olbrzymi opór środowiska lekarskiego. Również tylko co trzeci ankietowany wierzy we wprowadzenie konkurujących - prywatnych i państwowych - kas chorych. Nieuchronne wydają się dopłaty do ponadstandardowych usług medycznych. Autor ankiety, dr Adam Kozierkiewicz z Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, radzi, by się wzorować na chorzowskiej opiece ambulatoryjnej. Sprywatyzowana dobrze sobie radzi, podczas gdy w pobliskich Katowicach nie zreformowane ZOZ-y mają 20 mln zł długu. (IKA) Kluska znów wygrywa Prawie 20 mln zł zwrócił fiskus firmie ProDoKs należącej do Romana Kluski. Połowa tej sumy to zwrot podatku VAT, a połowa - odsetki za czteroletnią zwłokę w wypłacie pieniędzy. Urząd skarbowy odmówił ProDoKsowi zwrotu VAT za zakup biurowca, argumentując, że w momencie podpisywania umowy (znalazła się na niej błędna data) firma nie była jeszcze płatnikiem VAT. Fiskus nie przyjął do wiadomości, że na umowie widniał NIP ProDoKsu. Wątpliwości urzędu rozwiał dopiero Naczelny Sąd Administracyjny. Punkt biznesu Już po raz drugi tygodnik "Wprost" i dwutygodnik "BusinessWeek" współorganizują konferencję z cyklu "BusinessPoint". Głównymi tematami II Forum Dyrektorów Marketingu będą marketing bezpośredni oraz efektywne planowanie budżetu marketingowego, reklamowego i PR. Gośćmi specjalnymi imprezy będą Joe Pilotta, wiceprezes amerykańskiej firmy BIGresearch, oraz Fritz Krusebecker, były wiceprezes europejskiej edycji "BusinessWeeka". Konferencja odbędzie się 13 października w Warszawie. Bliższe informacje na jej temat można znaleźć na stronie www.businesspoint.pl.
|
ŚWIAT Używki na zdrowie Socjalistyczny rząd Hiszpanii pod wodzą Jose Luisa Rodrigueza Zapatero podniósł o 10 proc. podatek na alkohole i o 5,3 proc. podatek na wyroby tytoniowe. To efekt zgłoszenia przez wszystkie regiony kraju deficytu w budżecie służby zdrowia. Łącznie w tym roku na opiekę zdrowotną w Hiszpanii zabraknie co najmniej 2,5 mld euro. Rząd namawia władze regionów, by dodatkowo podwoiły opodatkowanie paliw, a także prądu. Ropa z kota Nowe biopaliwo do silników Diesla, choć pięciokrotnie tańsze od zwykłej benzyny, wzbudziło oburzenie wśród Niemców. Wynalazca paliwa, 55-letni Christian Koch, produkuje je głównie ze śmieci, ale także ze... zdechłych kotów. "Dodanie około 20 zwierząt do mieszanki pomaga uzyskać dość paliwa, aby napełnić 50-litrowy bak" - przekonuje Koch. Sam wynalazca przejechał na takim paliwie 170 tys. km bez żadnych problemów. Obrońcy praw zwierząt obawiają się, że upowszechnienie się kociego biopaliwa może spowodować, że z ulic zaczną znikać także żywe zwierzęta. Dennis rozrabiaka Na karę 25 lat więzienia i 70 mln USD grzywny skazał sąd Dennisa Kozlowskiego, byłego prezesa Tyco International. 58-letni syn emigrantów z Polski spowodował w firmie straty szacowane na 600 mln USD: fałszował rachunki, przywłaszczył sobie gigantyczne sumy z kont przedsiębiorstwa. Zasłynął zorganizowaniem na Sardynii przyjęcia dla żony w stylu cesarstwa rzymskiego za 2 mln USD - główną atrakcją była wykonana z lodu kopia słynnej rzeźby Dawida, któremu z penisa tryskała wódka.
| POLSKA Konkurencja po polsku 1 euro dziennie na jedzenie dostawali od sierpnia polscy murarze w Belgii, zatrudnieni przez poznańską firmę Allegro - ujawnił dziennik "Le Libre Belgique". Robotnicy rozpoczęli strajk, ale i tak otrzymali tylko część należnego wynagrodzenia. Gazeta zwraca też uwagę na fatalne warunki zakwaterowania Polaków - w budynkach bez ogrzewania i ciepłej wody. Dziennikarze twierdzą, że to głównie nieprzestrzeganie obowiązujących w Belgii norm socjalnych powoduje, że firmy z nowych krajów Unii Europejskiej są tak konkurencyjne. Wstęp tylko za zaproszeniem Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej uchyliło uchwały rad okręgowych drastycznie podwyższające (nawet do 10 tys. zł) opłaty za wpisanie na listę adwokacką osób po innych aplikacjach. Rady stosują jednak inne sposoby, by ograniczyć dostęp do zawodu: na przykład w Poznaniu kandydat na adwokata musi przedstawić rekomendację innego adwokata. Takiego problemu nie mają członkowie rodzin prawniczych, dla pozostałych jedynym wyjściem pozostaje kupienie referencji. Koniec furtki na świat 71 groszy, a nie 35 groszy jak dotychczas, będzie kosztowała od 1 października minuta połączenia przez numer 0-708. Telekomunikacja Polska argumentuje podwyżkę koniecznością zapewnienia rentowności usługi. Do tej pory numer ten był wykorzystywany przez alternatywnych operatorów do tanich połączeń międzynarodowych. Dzięki temu minuta połączenia na przykład ze Stanami Zjednoczonymi kosztowała niewiele więcej niż rozmowa lokalna. W rzeczywistości więc podwyżka ma utrzymać dominującą pozycję TP na rynku połączeń międzynarodowych.
|
Na gazie Udokumentowane zasoby gazu w Polsce wystarczą nam nawet na 100 lat. Do tej pory jednak gaz z polskich złóż pokrywał zaledwie jedną trzecią naszego zużycia. Brak perpektyw dywersyfikacji importu gazu zmusi PGNiG do zwiększenia krajowego wydobycia. Na ten cel ma zostać przeznaczona większośc dochodów z emisji akcji spółki. |
Sukces w kieszeni A nie mówiłam, że jeszcze tu wrócę?" - oznajmiła Mary Lawrence, od niedawna milionerka, odbierając nagrodę dla najlepszego handlowca w jednej z amerykańskich agencji nieruchomości. Rok wcześniej, odbierając wyróżnienie dla najlepszej stażystki, Mary przekonywała, że za rok znów zgłosi się po nagrodę, tym razem jako członek klubu milionerów. Jej przynależność do klubu wydawała się wówczas nierealna. Mary jednak wierzyła w powodzenie i wytrwale dążyła do sukcesu. Historia Mary może być historią każdego z nas - uważają Danny Cox i John Hoover, autorzy książki pt. "Carpe diem, czyli jak osiągnąć nadzwyczajny sukces w zwyczajnym świecie". Wystarczy wiedzieć, czego się chce, nie tracić celu z oczu i konsekwentnie dążyć do jego realizacji. Autorzy radzą, jak ułożyć codzienny plan i jak skutecznie wdrożyć go w życie. No to ruszajmy po miliony! (maz)
|
Więcej możesz przeczytać w 39/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.