- Mrówcze ogrodnictwo
Mrówki potrafią przystosowywać roślinność do swoich upodobań za pomocą środka chwastobójczego. Amerykańscy uczeni zauważyli, że żyjący w Amazonii gatunek Myrmelachista schumanni tworzy enklawy nazywane przez tubylców "ogrodami diabła". Mrówki pozwalają się tam rozrastać tylko drzewom z gatunku Duroia hirsuta, ponieważ w ich gałęziach zakładają swoje gniazda. Pozostałe składniki flory zatruwają kwasem mrówkowym, co sprawia, że rośliny w ciągu kilku dni tracą liście i giną. (MF)
- Rozmowy międzykomórkowe
Komórki układu odpornościowego komunikują się z sobą podobnie jak neurony! Służą im do tego nanorurki o średnicy zaledwie 35-200 nanometrów (średnio 5 tys. razy mniejszej niż średnica ludzkiego włosa). Za ich pośrednictwem komunikują się makrofagi i komórki dendrytyczne - każda z nich może mieć nawet 75 takich połączeń - biorące udział w rozpoznawaniu atakujących nasz organizm mikrobów i koordynowaniu reakcji zapalnych. Badacze z University of Pittsburgh dowiedli, że nośnikiem sygnałów w nanorurkach są jony wapnia. (JAS)
- Chorzy z mądrości
Na paradontozę cierpi co czwarta osoba po 20. roku życia - twierdzą amerykańscy stomatolodzy, którzy badali u młodych ludzi stan tzw. zębów mądrości (trzecich zębów trzonowych). Dotychczas sądzono, że ta choroba pojawia się dopiero u osób mających 35-40 lat. Młodzieńcza paradontoza najczęściej przebiega bezobjawowo, ale związany z nią stan zapalny szkodzi całemu organizmowi, przyczyniając się m.in. do zwiększonego ryzyka miażdżycy, chorób nerek i komplikacji ciążowych. "Dla ciężarnej zły stan zębów mądrości jest równie groźny jak palenie papierosów" - mówi prof. Raymond White z University of North Carolina. (JAS)
- Herbata na mózg
Jeden ze składników zielonej herbaty może posłużyć do leczenia choroby Alzheimera. 3-gallan epigallokatechiny (EGCG) to substancja zaliczana do polifenoli, znana z silnych właściwości przeciwutleniających i testowana jako lek na niektóre odmiany nowotworów. Badania na myszach dowiodły, że w dużych stężeniach potrafi ona również hamować produkcję beta-amyloidu - białka pojawiającego się w mózgach cierpiących na chorobę Alzheimera. "Jeśli EGCG sprawdzi się jako lek dla ludzi, będzie podawany w formie oczyszczonego koncentratu. Zwykła zielona herbata zawiera inne składniki, niwelujące lecznicze właściwości tej substancji" - wyjaśnia prowadzący badania dr Jun Tan z University of South Florida. (JAS)
Więcej możesz przeczytać w 39/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.