ŚWIAT Biurokracja do kosza Komisja Europejska ma zamiar zrezygnować z 68 gotowych projektów dyrektyw bądź rozporządzeń, które znajdują się już w fazie konsultacji z Parlamentem Europejskim. "Chcemy przekonać obywateli, że Europa nie jest biurokratycznym monstrum" - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Guenter Verheugen. Wycofane projekty są sprzeczne z unijną strategią wzrostu konkurencyjności, dotyczą m.in. regulacji wielkości opakowań kawy, weekendowego zakazu jazdy dla ciężarówek i ochrony robotników pracujących na słońcu. KE zapowiada również rezygnację z niektórych obowiązujących już dyrektyw, tak by odchudzić rozrośnięte do ponad 80 tys. stron unijne prawodawstwo. Kluski na orbicie Równowartość niecałych 3 mln zł ma kosztować reklama kręcona w kosmosie przez japońską firmę Space Films. Pierwszy film, który powstanie w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, będzie reklamował... kluski Cup Noodles. Spot ma być częścią kampanii reklamowej "Bez granic" japońskiej firmy Nissin, która sprzedaje ponad 20 mld opakowań klusek rocznie. Bohaterem filmu reżyserowanego zdalnie z podmoskiewskiego Centrum Lotów Kosmicznych będzie wygłodniały rosyjski kosmonauta. To druga w historii reklama, która powstanie w kosmosie - pierwszą nakręcono trzy lata temu dla japońskiego koncernu farmaceutycznego.
Islamska komórka
| POLSKA Uwolni spółdzielców? Kończą się spokojne czasy dla wszechwładnych prezesów spółdzielni mieszkaniowych. W sejmowych ławach Platformy Obywatelskiej zasiądzie bowiem Lidia Staroń, pogromczyni Zenona Procyka, prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Pojezierze, de facto rządzącego Olsztynem. Walka Staroń z prezesem spółdzielni była na tyle skuteczna, że Procyk od maja przebywa w areszcie. Postawiono mu kilkanaście zarzutów, m.in. działanie na szkodę spółdzielni i podżeganie do fałszowania dokumentów. Staroń zapowiada przygotowanie nowelizacji prawa spółdzielczego. - Przede wszystkim chcę, by majątek spółdzielni został przywrócony spółdzielcom - tłumaczy "Wprost". Fiaskiem zakończyły się z kolei zapowiedzi żony Zenona Procyka, Krystyny, o jej kandydowaniu do Senatu. (ss) Pojedynek o Hyundaia Polska ma szansę na kolejną wielką inwestycję - wartą 1,9 mld USD fabrykę samochodów Hyundai. Tym razem nie startujemy z pozycji faworyta, którym wydają się Czechy. Tamtejszy serwis internetowy Patria podał nawet, że budowa fabryki rozpocznie się w maju 2006 r. w okolicach Ostrawy. Informację tę zdementowali jednak szefowie Hyundaia. "Jako miejsce lokalizacji zakładu południowokoreańskiego koncernu oprócz Czech bierzemy też pod uwagę Polskę i Węgry" - zapewniają. Polisa na komórkę Pierwsze w Polsce ubezpieczenie telefonów komórkowych zaoferował mPunkt, diler Plus GSM, w porozumieniu z PZU. W wypadku kradzieży z włamaniem lub rabunku telefonu ubezpieczony klient dostanie nowy aparat - taki sam lub podobny; w razie uszkodzenia telefonu nie objętego gwarancją ubezpieczenie zapewnia jego bezpłatną naprawę. Polisa nie obejmuje jednak kradzieży aparatu na przykład przez kieszonkowca, a najczęściej w ten właśnie sposób co roku traci komórkę prawie milion Polaków. Ubezpieczyć można jedynie nowy telefon i tylko kupiony w mPunkcie.
|
ŚWIAT Niezdrowa transakcja Bill Frost, przywódca republikańskiej większości w Senacie USA i prawdopodobnie następny kandydat tej partii na prezydenta, musi się tłumaczyć z zarzutów popełnienia przestępstwa sprzedaży akcji po otrzymaniu poufnej informacji. W czerwcu Frost sprzedał warte ponad 10 mln USD akcje firmy HCA Inc., właściciela wielu szpitali. W lipcu natomiast papiery te raptownie straciły 9 proc. swej wartości. Frost utrzymuje, że pozbył się akcji, by rozproszyć wszelkie podejrzenia o konflikt interesów - senator ma znaczny wpływ na kształt ustaw dotyczących służby zdrowia. Fałsz wyborczy "Każdego dnia likwidowanych jest 1000 miejsc pracy" - głosi plakat wyborczy CDU. Jednocześnie partia, drukując część owych plakatów we Włoszech, przyczynia się do pogorszenia i tak już złej sytuacji niemieckich drukarni. Plakaty wyborcze za granicą zamówiły także SPD i FDP. Powodem była niższa cena. "Jesteśmy małą partią, więc musimy się liczyć z wydatkami" - tłumaczyli politycy FDP, podkreślając, że z zagranicy pochodzi mniej niż połowa ich plakatów. SPD przyznała, że za granicą wydrukowała 14 tys. swoich plakatów. (maz) Łapówka za pracę 28 proc. Chorwatów już wręczyło, a 30 proc. Jest gotowych wręczyć łapówkę za otrzymanie pracy - wynika z badania agencji zatrudnienia Posao.hr. Połowa ankietowanych gotowa jest �dać pod stołem" 10 tys. kun, czyli równowartość 1,6 tys. USD (dwa średnie miesięczne wynagrodzenia w Chorwacji). W kraju liczącym 4,4 mln mieszkańców bezrobocie wynosi 16,9 proc.
| POLSKA Budżet tymczasowy Po raz kolejny projekt budżetu wprowadza ukrytą podwyżkę podatków przez zamrożenie progów podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych - informuje Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Projekt zakłada też skuteczniejszą ściągalność podatków (choć bez wyjaśnienia, na jakiej podstawie) oraz wyższe dochody z tytułu CIT (choć rząd nie zamierza znieść barier ograniczających przedsiębiorczość). Zamiast zrestrukturyzować naczelne organy władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa oraz sądownictwo, rząd zwiększa wydatki na ich utrzymanie. Z tego projektu budżetu zostanie prawdopodobnie niewiele - PiS na przełomie listopada i grudnia chce przyjąć autopoprawkę obejmującą m.in. likwidację niektórych agencji i funduszy, a także relokację środków. Wpływowy minister O przekroczenie uprawnień w ramach sprawowanego nadzoru nad prywatyzacją Polskich Hut Stali prokuratura oskarżyła Andrzeja Szarawarskiego, byłego wiceministra gospodarki i skarbu państwa. Na wpływy u Szarawarskiego powoływali się trzej śląscy biznesmeni, którzy zażądali od przedstawiciela banku obsługującego US Steel (jednego z chętnych na zakup PHS) pieniędzy na wykup wierzytelności hut oraz około 30 mln zł prowizji. Mężczyźni liczyli na zamianę tych wierzytelności na akcje PHS. Było to sprzeczne z planami rządu, więc Szarawarski - jak twierdzi - podjął się we wrześniu 2002 r. negocjacji, które doprowadziły do zawarcia porozumienia pomiędzy wierzycielami i PHS. "Nie miałem żadnych możliwości spekulowania długami PHS" - zapewniał. |
Barometr świata Wśród nowych państw UE Polska pod względem wzrostu indeksów giełdowych plasuje się na trzecim miejscu od końca. Indeksy nowych członków wspólnoty wypadają dobrze na tle największej na świecie giełdy - amerykańskiej (ceny akcji w USA stoją w miejscu). - Inwestorów do giełdy zniechęcają tam rosnące stopy procentowe i zwyżkująca inflacja - uważa Maciej Kossowski, ekspert Expandera.
|
Sztuka wciskania Według "Technik sprzedaży" Lennarta Rosella, sprzedawcy to ludzie, którzy uświadamiają nam konieczność posiadania rzeczy, które dotychczas wydawały się nam zbędne. To także ludzie, którzy potrafią nam sprzedać coś, o czym wiemy, że jest nam zupełnie niepotrzebne. Jak to robią? Nie są czarnoksiężnikami ani nawet hipnotyzerami. Stosują metody, które są banalnie proste, ale jednak skuteczne. Przede wszystkim sprzedawca powinien przewidywać z wyprzedzeniem każdy krok klienta. Rosell w swojej książce uczy m.in., co motywuje człowieka do zakupów lub jak przewidywać i reagować na zarzuty klientów. A to już połowa drogi do sukcesu. Książka przydatna dla każdego: tego, kto chce sprzedać, i tego, kto nie chce dokonywać niepotrzebnych zakupów. (ss)
|
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.