- Piórka amanta
Samce jaskółek dymówek (Hirundo rustica) muszą nieustannie dbać o wygląd, żeby nie stracić partnerek. Jeśli samica zauważy, że upierzenie partnera traci blask, natychmiast szuka nowego amanta. Prowadzący obserwacje uczeni z Cornell University podejrzewają, że jakość upierzenia samców dymówek świadczy o ich statusie społecznym, korzystnych dla przetrwania genach i płodności. Badania DNA potwierdziły, że jaskółki z eleganckim upierzeniem pozostawiają więcej potomstwa niż te z niezadbanymi piórami. (MF)
- Cukrzyca papierosowa
Palacze znacznie częściej niż inni chorują na cukrzycę typu 2 - twierdzą lekarze z Wake Forest University. Mechanizm tego zjawiska nie jest jeszcze znany, ale coraz więcej wskazuje na to, że czynniki ryzyka choroby wieńcowej odgrywają ważną rolę także w cukrzycy. Z innych badań wynika, że dla ludzkiego organizmu szkodliwe jest nawet wypalanie średnio jednego papierosa dziennie. Gwałtownie rośnie wówczas ryzyko zawału serca i zachorowania na raka płuc - szczególnie u kobiet. (JAS)
- Kosmiczny nastolatek
Pierwsze galaktyki powstały niedługo po Wielkim Wybuchu i mogły być bardzo masywne. Dowodzą tego wykonane przez teleskopy Hubble`a, Spitzera i VLT zdjęcia, na których widać obiekt sprzed prawie 13 mld lat. To galaktyka złożona z czerwonych gwiazd, osiem razy cięższa od Drogi Mlecznej. "Spodziewaliśmy się zobaczyć kosmiczne dziecko, a to raczej wyrośnięty nastolatek" - opisuje Bahram Mobasher z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Być może trzeba będzie zrewidować teorie, wedle których masywne galaktyki powstają wskutek łączenia się mniejszych obłoków gwiezdnych. (JAS)
- Granat przeciwrakowy
Sok z granatów leczy raka prostaty! Uczeni z University of Wisconsin odkryli, że te owoce zawierają znacznie więcej substancji przeciwutleniających (m.in. antocyjanów i tanin) oraz przeciwzapalnych niż czerwone wino czy zielona herbata. Badania na myszach, którym wszczepiono komórki raka prostaty człowieka, wykazały, że ekstrakt z granatów nie tylko niszczy już istniejące ogniska nowotworu, ale też zapobiega tworzeniu się nowych. Im większą dawkę soku spożyły myszy, tym więcej komórek rakowych ginęło. Teraz uczeni zamierzają sprawdzić, jak granaty działają na raka w organizmie człowieka. (MF)
Więcej możesz przeczytać w 40/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.