Z polskiej emerytury, a nawet z tego, co zarabia jeszcze na zleceniach dla telewizji, nie stać by go było na to, żeby pojechać sobie na długie wakacje w hotelach. Ale w kamperze jest jak w domu, tylko że na kółkach. Samemu się gotuje, sprząta. – Znam ludzi, którzy na emeryturze sprzedali mieszkanie, kupili kampera i jeżdżą po całym świecie, wpadając do Polski na dwa-trzy miesiące do rodziny – opowiada. Zna dobrze środowisko, bo prowadzi portal Świat Campera, który jest skarbnicą wiedzy na temat takiej turystyki. Teresa Bancewicz, prawie 80-letnia autorka bloga o podróżach, opisuje swoją trasę stopem do Kazachstanu z marca tego roku. W wywiadach dla portali turystycznych opowiada, że jeżdżenie stopem w wieku senioralnym jest o wiele bezpieczniejsze, niż gdyby była młodą dziewczyną, bo nikt nie zawraca jej głowy propozycjami matrymonialnymi.
Przykład Aleksandra Doby jest ekstremalny, ale odważnych seniorów, którzy podróżują bez pośrednictwa biur turystycznych – backpackerów, autostopowiczów, kamperowców – jest sporo. Nie prowadzi się statystyk na ich temat, ale można bez trudu znaleźć ich blogi, w których opisują podróże. Tych, którzy podróżują kamperami, można też z grubsza policzyć. – Na zlotach tej społeczności około 20 proc. to emeryci – mówi Włodzimierz Ziółkowski. – Podróżujący emeryt nie budzi już zdziwienia.
Typowo – na pielgrzymkę
Oczywiście przeciętny polski 70-latek nie objeżdża świata dookoła stopem. Według pochodzących z 2012 r. i przeprowadzonych na seniorach z Poznania badań cytowanych przez dr. Piotra Zmyślonego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w raporcie Gnieźnieńskiego Forum Ekspertów Turystyki Kulturowej 92 proc. emerytów podejmuje podróże w celach turystycznych. 85 proc. ankietowanych jeździ po Polsce. Mimo niezasobnego portfela tylko 8 proc. ankietowanych korzysta z dofinansowania ZUS i NFZ. 44 proc. organizuje wyjazdy samodzielnie. Seniorzy korzystają najczęściej z domów wycieczkowych i domów wczasowych (55 proc.). 32 proc. zatrzymywało się w pensjonatach, a 28 proc. w hotelach.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.