Branża farmaceutyczna zgodnie z klasyfikacją OECD jest jednym z trzech najbardziej innowacyjnych sektorów gospodarki. Chcąc sprostać wyzwaniom współczesnej medycyny, Polpharma stawia na innowacyjność, ciągłe doskonalenie i rozwój wiedzy. Dla Polpharmy innowacyjność oznacza nie tylko inwestycje w nowoczesne laboratoria czy rozwój nowych leków, ale także nieustanne doskonalenie terapii dla pacjentów. Ten rodzaj innowacyjności nazywanej inkrementalną przejawia się m.in. w stałym ulepszaniu procesów produkcji, nowych metodach syntezy substancji, redukcji działań niepożądanych czy poprawy form, w jakich leki są podawane, co zwiększa komfort pacjentów. Polpharma rozwija także innowacje technologiczne, marketingowe i organizacyjne, dzięki którym może poprawiać efektywność działania, lepiej funkcjonować na rynku i coraz skuteczniej służyć pacjentom.
Przyszłość w biotechnologii
Przyszłością współczesnej medycyny są bez wątpienia leki biologiczne wytwarzane przez żywe komórki i naśladujące funkcje prawidłowych białek ludzkich (np. insuliny czy hormonu wzrostu). Są nadzieją dla wielu pacjentów cierpiących na ciężkie schorzenia (m.in. wybrane choroby nowotworowe, białaczkę, astmę, mukowiscydozę, łuszczycę czy reumatoidalne zapalenie stawów). Już w tej chwili siedem na dziesięć najbardziej popularnych leków na świecie to produkty tego typu. Leki biologiczne są skuteczne i bezpieczne, ale barierą dostępu pacjentów do terapii są koszty: ich cena jest ponad 25-krotnie wyższa niż leków pochodzenia chemicznego. Polpharma zdecydowała się na rozwój biologicznych leków bionastępczych, czyli leków wprowadzonych na rynek po wygaśnięciu patentu na ich oryginalne odpowiedniki. Dzięki niższej cenie z terapii lekami bionastępczymi skorzysta większa grupa pacjentów. Jednak również i one wymagają olbrzymich inwestycji, głównie ze względu na kosztowne badania kliniczne, jak też konieczny nakład czasu oraz wiedzy eksperckiej. Szacuje się, że rozwój leku bionastępczego trwa siedem-dziewięć lat i wymaga 80-100 mln euro nakładów. W Oddziale Biotechnologii Polpharmy w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym trwają prace nad sześcioma projektami leków tego typu. Firma pozyskuje również zewnętrznych partnerów, aby wspólnie rozwijać, produkować i komercjalizować leki biologiczne na światową skalę.
Zatrzymać talenty
Otwarte w 2012 r. centrum biotechnologii w Gdańsku jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Na 2,6 tys. mkw. znajdują się laboratoria rozwojowe oraz instalacje do produkcji leków biologicznych w małej skali w standardzie GMP (Good Manufacturing Practice – Dobra Praktyka Wytwarzania). Oddział zatrudnia 80 wysokiej klasy specjalistów i intensywnie się rozwija. Centrum biotechnologii daje młodym polskim naukowcom unikatową szansę na realizację ich ambicji zawodowych w Polsce. Najzdolniejszym absolwentom oferuje możliwość pracy z uznanymi ekspertami w branży i kontaktu z najlepszymi światowymi technologiami. Firma nie tylko zatrzymuje w ten sposób talenty w kraju, ale także przyczynia się do powrotu do Polski specjalistów z emigracji.
W partnerstwie z nauką
Długofalowym wsparciem polskiej nauki zajmuje się Naukowa Fundacja Polpharmy. Zgodnie z dewizą – Pomagamy Ludziom Nauki – już od 15 lat uczestniczy w rozwoju nauk farmaceutycznych i medycznych poprzez finansowanie badań naukowych w tych dziedzinach. Akceptując i przejmując ryzyko związane z badaniami podstawowymi, bo takie najczęściej finansuje, fundacja tworzy utalentowanym polskim badaczom warunki dla realizacji przez nich takich właśnie badań. Dotychczasowy „dorobek” Naukowej Fundacji Polpharmy to ponad 600 zgłoszonych projektów, 65 nagrodzonych zespołów naukowych, 37 przyznanych stypendiów doktoranckich oraz setki publikacji naukowych w Polsce i za granicą. Poza działalnością fundacji Polpharma rozwija współpracę z polskimi uczelniami i instytutami naukowymi. Pomaga ona firmie w tworzeniu nowoczesnych leków, a także udoskonalaniu istniejących produktów i technologii. Przykładem takiej współpracy jest opracowana wspólnie z naukowcami z Politechniki Gdańskiej innowacyjna technologia wytwarzania substancji stosowanej w leczeniu osteoporozy. Dzięki jej wdrożeniu Polpharma została światowym liderem w produkcji tego typu substancji. Działania Polpharmy przyczyniają się do poprawy rozwiązań oferowanych pacjentom i podniesienia konkurencyjności firmy. Są również wkładem w budowę konkurencyjności całej polskiej gospodarki na bazie wiedzy i zaawansowanych technologii.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.