Aż 76 proc. pracodawców ma problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy – wynika z badania Bilans Kapitału Ludzkiego zrealizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Wiele osób poszukuje zatrudnienia, ale ich kwalifikacje nie odpowiadają potrzebom przedsiębiorstw. Z kolei z badania współpracy szkół zawodowych z pracodawcami, przeprowadzonego w 2015 r. przez firmę EDP-Meritis, wynika, że 53 proc. tych pierwszych nie zna zasad rekrutacji i wymagań wobec umiejętności zawodowych oczekiwanych przez drugich.
Nauka w praktyce
Szkoły zawodowe przeżywają renesans i przechodzą głębokie zmiany. Poprawić ma się jakość i efektywność kształcenia, a jednym ze sposobów jest współpraca z pracodawcami. Na jej zacieśnienie przewidziano środki z Funduszy Europejskich, dostępne w programach regionalnych. Przedsiębiorcy dzięki środkom unijnym mogą uczestniczyć w edukacji już na etapie opracowywania programów nauczania. Z dotacji sfinansowane mogą być również staże w firmach – są one obowiązkowym elementem projektów, których celem jest nabywanie dodatkowych kwalifikacji przez uczniów oraz tworzenie warunkówzbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy. – Uczniowie mają szansę na praktyczną naukę zawodu, obcowanie z nowoczesnym sprzętem i technologiami, a także z doświadczonymi pracownikami. My z kolei mamy możliwość wyszkolenia osób, które mogą dołączyć do naszej kadry. Do tego dochodzą jeszcze korzyści finansowe – zachwala współpracę ze szkołami zawodowymi w Niepołomicach i Wieliczce Katarzyna Kupiec z firmy Elektrotermia z Krakowa, świadczącej usługi elektryczne. Duże zakłady pracy mogą tworzyć klasy patronackie w celu wykształcenia młodzieży pod kątem swoich potrzeb. Nauka praktyczna odbywa się u pracodawcy, przy użyciu jego maszyn i materiałów. Najzdolniejsi absolwenci mają zagwarantowaną pracę.
Nauczyciele w firmach
Część dotacji dla szkół zawodowych przeznaczana jest na inwestycje w sprzęt specjalistyczny. Jednak równie ważne są kwalifikacje nauczycieli prowadzących zajęcia. Staże organizowane przez pracodawców mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni i odbywać się według specjalnie opracowanego programu. Nauczyciele stażyści wykonują zadania zbliżone do obowiązków pracownika. Pozwala im to zapoznać się z nowymi technologiami, maszynami i formami organizacji pracy. Firmy mogą też organizować dla nauczycieli szkolenia. Udział w nich może być elementem stażu lub odbywać się niezależnie od niego. Wspólną cechą tych szkoleń jest wykorzystanie infrastruktury firmy i wiedzy jej pracowników w doskonaleniu zawodowym nauczycieli przedmiotów zawodowych. MNg
W następnym odcinku: o wsparciu internacjonalizacji przedsiębiorstw
Wsparcie w programach regionalnych:
– Wspólne przygotowanie programów nauczania
– Organizacja zajęć i praktyk zawodowych dla uczniów oraz staży dla nauczycieli
– Wspólne prowadzenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych z pracodawcami
– Zwiększenie dostępu uczniów i nauczycieli do nowoczesnych technik przez współpracę z pracodawcami i uczelniami
GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI
Bezpłatne informacje o możliwościach wsparcia uzyskasz w punktach informacyjnych Funduszy Europejskich. Ich lista znajduje się na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.