Kalkulacje wtedy zawiodły, bo w tych zawodach zarobki były już zbliżone do zachodnich. Niemieckie landy zaczęły więc współpracować z gimnazjami, uniwersytetami, a korporacje zachęcają wybranych pracowników zatrudnionych w Polsce do podejmowania pracy w Niemczech. Oto mądra i długofalowa strategia imigracyjnej polityki niemieckiego rządu. Nagła zmiana polityki wewnętrznej wraz z wymuszaniem na innych krajach UE łamania imigracyjnego prawa przeczą całej niemieckiej logice.
Jaki może być powód dla aprobaty tak poważnego ryzyka politycznego, społecznego i ekonomicznego wynikającego z niekontrolowanej imigracji? Tworzenie obrazu Niemiec jako państwa wielokulturowego, mądrego i współodpowiedzialnego za globalne wyzwania - to jasne, bo równolegle na forum ONZ prowadzone są właśnie dyskusje i zakulisowe negocjacje o poszerzeniu liczby stałych członków Rady Bezpieczeństwa, między innymi o Niemcy. Prawo weta przysługujące tylko stałym członkom jest potężnym instrumentem polityki zagranicznej, co ma również wymiar gospodarczy w skali globalnej. Jeśli jednak Niemcy realizują mocarstwowe cele, to brakuje im jeszcze jednego narzędzia z arsenału polityki – siły militarnej. I tak się właśnie składa, że szczyt NATO w Warszawie z entuzjazmem zaakceptował Niemcy jako czwarte państwo ramowe na wschodniej flance dowodzące militarnie akurat na Litwie. Począwszy od produkcji czołgów, Niemcy zaczynają konsolidować przemysł zbrojeniowy w UE. Powyższe potrzeby wymuszają szybki wzrost wydatków zbrojeniowych Niemiec. Zamiast podnosić konsumpcję niemieckich gospodarstw domowych, co postulowali ekonomiści, można przecież produkować armaty. Dla popytu krajowego efekt będzie ten sam, ale niemiecki przemysł jeszcze się rozwinie. Niemcy zostaną pełnokrwistym globalnym mocarstwem, bo Europa już niedługo będzie dla nich za mała. Byłoby dobrze, żeby w Polsce zdawano sobie sprawę, jak formułuje się i realizuje długoterminowe strategie, niezależnie od tego, która partia w danym cyklu wyborczym akurat rządzi. I jak wobec możliwości takiej strategii będzie wyglądać polityka Polski.
AUTOR JEST CZŁONKIEM ZARZĄDU DELOITTE CONSULTING.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.