W ubiegłorocznym kongresie uczestniczyli specjaliści z wielu dziedzin: reprezentujący naukę (uczelnie, instytuty badawcze), administrację rządową i samorządową (przedstawiciele ministerstw, a także burmistrz Bredy i wiceprezydent Bydgoszczy) oraz krajowe i międzynarodowe organizacje pozarządowe. Wśród uczestników znaleźli się również przedstawiciele instytucji finansowych i biznesu. Różnorodność punktów widzenia reprezentowanych przez uczestników umożliwiła wypracowanie holistycznego i systemowego spojrzenia na problematykę wody. Podczas pierwszej edycji mówiono o problemie z różnych perspektyw – od punktowej, przez obszar miasta, po krajową, kontynentalną i globalną. Ważną rolę odegrał wykład profesora Uriego Shamira z Izraela – państwa, w którym zasoby wodne są znacznie mniejsze niż w Polsce. Z kolei dr Reginald Blake z USA w fascynujący sposób mówił o dokonaniach i planach adaptacji Nowego Jorku do zmian klimatu. Zagadnienia pozaeuropejskie przedstawione na kongresie dotyczyły również kwestii pomocy krajom słabiej rozwiniętym, takim jak Sudan Południowy. Nie bez powodu to właśnie Wrocław został wybrany na miejsce organizacji kongresu.
Zielono-niebieski szkielet miasta wpływa nie tylko na kształtowanie przestrzeni miejskiej i warunki klimatyczne, lecz także na integrację społeczną i rozwój biznesu. Zasoby wodne miasta obejmują także ponad tysiąc hektarów łąk i stawów w południowo-wschodniej części Wrocławia, położonych kilka kilometrów od centrum. Kongres w ubiegłym roku przyciągnął prawie 500 uczestników. Jego format został zainspirowany cyklem kongresów Ekonomii Otwartych Oczu (OEES) organizowanych pod kierunkiem prof. Jerzego Hausnera z Krakowa. Wrocław ponownie zostanie gospodarzem kolejnej edycji wydarzenia, które znów odbędzie się we WrocławskimCentrum Kongresowym. Trzy najważniejsze osie tematyczne, wokół których będzie się koncentrować dyskusja, to: woda, miasto i jakość życia.
Zaproszeni goście będą debatować o problemach ekologicznych wpływających na jakość życia, o planowaniu przestrzennym uwzględniającym środowisko wodne oraz o tym, jak zużycie wody wpływa na rynek. Tegoroczna edycja kongresu jest organizowana wspólnie przez Open Eyes Economy Summit oraz miasto Wrocław, przy współudziale wrocławskiego Aquaparku oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej. Wrocław nie jest wyłącznie miejscem debaty, ale też może służyć za przykład miasta, w którym podjęto wiele działań na rzecz podnoszenia świadomości ekologicznej, a w szczególności poprawy zrozumienia zagadnień związanych z wodą. Jedną z takich inicjatyw jest założone w 2015 r. Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”, którego przekaz jest skierowany do osób ze wszystkich grup wiekowych. Szczegółowy program wydarzenia dostępny będzie na stronie: watercity.com.pl
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.