Tomasz Kwaśniewski | Radzymin
Ani nie pomaga, ani nie przeszkadza. Na dłuższą metę nie ma żadnego znaczenia.
2. Czy popiera pani parytety?
Wojciech Czerniawski | Tuczno
Jestem za tym, by zachęcać kobiety do aktywności w życiu publicznym. Ale parytety nie są dobrą propozycją. To sztuczne rozwiązanie, moim zdaniem nieskuteczne.
3. Czy jest jakiś element programu PO, z którym się pani nie zgadza?
Wojciech Czerniawski | Tuczno
Platforma to otwarta i masowa partia. Łączy różne nurty ideowe i siłą rzeczy dąży do kompromisu i umiarkowania. Myślę, że podobnie będzie w sprawie parytetów dla kobiet, które uważam za niepotrzebne.
4. Czy jest jakaś jasna strona prezydentury Lecha Kaczyńskiego?
Wiesław Kogut | Dzbądz
Kilka miesięcy temu prezydent uruchomił nową oficjalną stronę. Biorąc pod uwagę niezbyt dobrą politykę informacyjną Lecha Kaczyńskiego, to bez wątpienia jasny punkt.
5. Jest pani twarzą projektu ustawy o partyjnych think tankach. Naprawdę pani wierzy, że one podniosą poziom polskiej polityki?
Emilia Kamińska | Gdańsk
Partyjne think thanki organizacyjnie niezależne od partii będą miały zagwarantowane środki na działalność oderwaną od bieżącej polityki i będą zmuszone wydawać je na prace eksperckie czy edukacyjne. Jestem pewna, że sprofesjonalizują polską politykę, a tym samym podniosą jakość debaty publicznej w Polsce.
6. Dlaczego połowa członków PO nie wzięła udziału w prawyborach? Czy to są „martwe dusze"? Emilia Kamińska | Gdańsk
Jestem bardzo dumna, że na Pomorzu frekwencja wyniosła 64 proc. Prawybory to była nowa jakość, nie wszyscy w tej formule się odnaleźli. Słyszałam też głosy, że niektórzy nie głosowali, bo mieliśmy dwóch świetnych kandydatów i nie mogli się zdecydować...
7. Dlaczego tak niewielu Polaków angażuje się w działalność partyjną?
Grzegorz Lepianka | Łańcut
Sytuacja Polski w wielu sferach jest dosyć stabilna, a to raczej różne niepokoje motywują ludzi do wstąpienia do partii. Niech dowodem będzie to, że największy napływ członków w PO był widoczny po wyborach 2005 roku.
8. Jakie ma pani relacje z Donaldem Tuskiem?
Piotr Pierwszy | Rzeszów
Poznałam premiera na samym początku mojej działalności publicznej. To człowiek, który łatwo nawiązuje relacje z ludźmi. Nie przeszkadza mu różnica wieku. Bardzo cenię sobie znajomość z nim i wszystko, czego mogłam się od niego nauczyć.
9. Na jakim filmie ostatnio pani płakała?
Anna Bąk | Józefów
Dawno mi się to nie zdarzyło. Ostatnio chyba na „Liście Schindlera", jeszcze w szkole podstawowej.
10. Jak ocenia pani szanse Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich?
Wojciech Czerniawski | Tuczno
Bronisław Komorowski wygrał prawybory w Platformie Obywatelskiej i daje mu to ogromny mandat do tego, by skutecznie ubiegać się o fotel prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jego doświadczenie i kompetencje, ale także fakt, iż cieszy się dużym zaufaniem społecznym, stawiają go w roli faworyta i wierzę, że jesienią to on będzie nowym prezydentem.
11. Czy posłowie zasiadają w Sejmie dla idei czy tylko dla sławy i pieniędzy?
Mateusz Feder, Strzelce Krajeńskie
Jeśli ktoś idzie do polityki po to, by zarabiać kasę, to jest naiwny i szybko z tej drogi powinien zrezygnować. Zawód polityka nie należy też do obdarzanych wysokim zaufaniem społecznym, choć bez wątpienia uznanie wyborców dla działań polityków jest ważną motywacją.
12. Jakie są pani plany polityczne na przyszłość? Bo chyba nie zamierza pani pozostać tylko posłanką?
Jarosław Kowalski, Gdańsk/Wysin
Mandat objęłam w trakcie kadencji i przede wszystkim muszę nadrobić zaległości. Pracuję teraz w dużej części w Warszawie, choć czuję się silnie związana z Gdańskiem i z pewnością także dla Gdańska przez najbliższe lata chcę pracować.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.