Ekologia, multi-kulti, slow food i slow life – wszystko to jest dziś modne. Ale w Supraślu jest codziennością. Wartą zakosztowania.
Supraśl to miasto na pograniczu, które nieraz przechodziło z rąk do rąk. Do dziś żyją tu po sąsiedzku katolicy, prawosławni, unici, ewangelicy i potomkowie Tatarów. Nad miastem górują smukłe wieże monastyru Zwiastowania NMP oraz ceglany komin fabryczny, niczym znaki dwóch ważnych wątków w historii Supraśla: religijnego i przemysłowego. Miasto powstało w XVI wieku wokół monastyru ojców bazylianów i aż do XIX wieku prowadziło byt „przyklasztorny", mimo że sam klasztor zmieniał właścicieli. Natomiast świecka część Supraśla była małą ziemią obiecaną (reymontowską, nie biblijną) i do dziś stanowi przegląd nowożytnych stylów architektonicznych. Paradoksalnie, na historię Supraśla niełatwe dzieje Polski wpływały raczej pozytywnie. Po nałożeniu przez cara w ramach represji po powstaniu listopadowym wysokich ceł na produkty z Królestwa Polskiego wielu łódzkich przemysłowców właśnie tu przeniosło zakłady włókiennicze. Supraskie osiedla robotnicze wzorowali na podłódzkim Zgierzu. Budynki fabryczne nie dotrwały jednak do naszych czasów, Niemcy wysadzili je w powietrze tuż przed końcem II wojny światowej. Prawie nad samą rzeką Supraślą (dawniej Sprząślą) posadowiona jest zaś dawna klasycystyczna siedziba biskupów unickich, potem przez lata rezydencja rodziny fabrykantów Zachertów, a dziś siedziba zarządu Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, nazywana Białym Dworkiem, z charakterystycznym portykiem i naczółkiem. Konkurujący z Zachertami Buchholtzowie postawili w centrum miasteczka okazały pałac w eklektycznym stylu historyzującym. Obecnie mieści się w nim liceum sztuk plastycznych (uczęszczał tu m.in. słynny malarz i profesor warszawskiej ASP Leon Tarasewicz). Warto zajrzeć do wnętrza szkoły, bo zachowały się tu m.in. kunsztowne żeliwne balustrady schodów, polichromie i sztukaterie.
Więcej możesz przeczytać w 16/2010 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.