Ludzie, małpy, psy i koty, a nawet bezkręgowce – kraby, muszki owocowe i pająki – mają „charakter” – twierdzi prof. Alison Bell z University of Illinois. Bez osobowości nie mogłaby działać naturalna selekcja.
Jedynie istnieniem osobowości można wytłumaczyć różnice w zachowaniu cierników. Osobniki odważne, niezrażone obecnością drapieżnika penetrują akwarium w poszukiwaniu pokarmu, tchórzliwe zamierają w bezruchu, nawet jeśli głód skręca im kiszki. Także inne zwierzęta obdarzone odwagą są bardziej agresywne w walce o rozmaite dobra. A agresywne osobniki są także bardziej aktywne, ciekawsze nowości i bardziej towarzyskie niż ich bojaźliwi krewniacy. Odwaga i tchórzliwość rozwijają się w odpowiedzi na warunki środowiska: m.in.rodzaj opieki, jaką w młodym wieku zwierzę jest otoczone przez rodziców, oraz obecność drapieżników. Badane przez prof. Bell cierniki zamieszkujące stawy są mniej strachliwe niż te, które urodziły się w strumieniu. W stawie drapieżniki są większym zagrożeniem i trzeba się nauczyć funkcjonować mimo ryzyka pożarcia przez większą rybę.
Więcej możesz przeczytać w 16/2010 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.