Istnieją specjalne systemy przeznaczone dla laboratoriów. Przykładem innowacyjnych rozwiązań są systemy klasy LIMS, oferujące kluczowe funkcje wspierające procesy nowoczesnych placówek naukowych. – To rozwiązania, które pozwalają na usystematyzowanie i kontrolę ogromnej ilości informacji dostarczanych przez urządzenia badawcze czy analizatory. Porządkują przechowywanie materiałów genetycznych, ułatwiają dostęp i wyszukiwanie danych oraz umożliwiają łączenie tych informacji z sobą w celu ustalania wniosków. Gwarantują też dozór procesu badawczego, wspomagają administrowanie zasobami ludzkimi, sprzętowymi i materiałowymi – tłumaczy Waldemar Birk, prezes zarządu firmy TenderHut, która jako właściciel lidera konsorcjum Solution4Labs Sp. z o.o. opracowała system laboratoryjny klasy LIMS służący do zarządzania Wrocławskim Centrum Badań EIT+ Spółka z o.o. – Dzięki takim systemom raportowanie i przeszukiwanie wyników badań oraz dostęp do danych archiwalnych stają się łatwiejsze i szybsze. Trudno dziś sobie wyobrazić sprawnie działające laboratorium bez profesjonalnego systemu zarządzającego informacjami. Dlatego powstaje on zawsze na bazie doświadczeń gromadzonych przez lata.
Outsourcing w ośrodkach badań
Nie ma takich obszarów, w których nie stosuje się rozwiązań laboratoryjnych. Na rynku istnieją laboratoria branżowe, przeznaczone do spełniania celów takich jak zwykła diagnostyka. Są również laboratoria badawcze, używane do celów związanych z biznesem lub badaniami naukowymi, wykonywanymi na potrzeby przedsiębiorstwa. Istnieją także laboratoria kontraktowe, których zadaniem jest wykonywanie badań na zlecenie. Mogą one wypożyczać własne placówki innym jednostkom. Dotyczy to nie tylko wyposażenia, ale także doradztwa personelu naukowego i badawczego czy też techników laboratoryjnych, którzy mogą być pomocni w wykonywaniu badań. System LIMS wykorzystywany jest m.in. we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Ma ono 26 laboratoriów. Centrum nastawione jest na innowację i rozwój nowych technologii, prowadzenie badań na potrzeby przemysłu oraz gospodarki, dlatego najnowocześniejsze wyposażenie stanowi jego ważny element. – W laboratoriach we Wrocławskim Centrum Badań wykonuje się zarówno badania na użytek własny (naukowy), jak i firm czy organizacji zlecających – mówi Waldemar Birk. Firmy coraz chętniej korzystają z rozwiązań outsourcingowych ośrodków badań. – Jest wiele plusów korzystania z usług badawczych dla klientów. Spowodowane jest to wieloma czynnikami. Wąską specjalizacją laboratoriów zapewniających wysoką jakość badań, ogromnymi kosztami specjalistycznych urządzeń badawczych, na które nie stać mniejszych firm, czy nieopłacalnością inwestycji w urządzenia, które nie byłyby stale używane. Placówki kontraktowe starają się mieć dużą liczbę różnych rodzajów laboratoriów, aby móc zapewnić bogate spektrum badań dla klientów. Laboratoria kontraktowe zapewniają wysoką jakość i gwarancję profesjonalnie wykonanej pracy – wyjaśnia prezes TenderHut.
Przyszłość laboratoriów
Stosowanie systemów laboratoryjnych w Polsce jest powszechne, jednak nie wszystkie laboratoria mają zaawansowane systemy zarządzania. – Nie ma dzisiaj uniwersalnego systemu. Różni się też okres wdrożeniowy. Nasz system zawierający cztery podstawowe elementy składowe zintegrowanego systemu laboratoryjnego: LIMS, ELN SDMS i QMS może być wdrożony we wszystkich rodzajach laboratoriów, a także w wielu krajach. Został do tego zaprojektowany -– mówi prezes Birk. – Na przykład mamy systemy w Polsce, Chinach, Nowej Zelandii, Anglii, Japonii, Australii, USA czy Indiach, gdzie przodujemy w tym obszarze. Takie szerokie międzynarodowe doświadczenie pozwala nam na sprawne wdrożenia systemu niezależnie od języka kraju.
Waldemar Birk
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.