Ponieważ w rządzie nie brakuje silnych osobowości, spory są czasem tak ostre, że prowadzą do paraliżu decyzyjnego. Oto najważniejsze spory w gabinecie Beaty Szydło.
Witold Waszczykowski kontra Antoni Macierewicz
Między ministrami spraw zagranicznych i obrony narodowej doszło do ostrego spięcia. Wszystko przez organizację szczytu NATO w Polsce. A dokładniej przez powołanie pełnomocnika Ministerstwa Spraw Zagranicznych ds. organizacji szczytu. Dwa miesiące temu ze stanowiska został odwołany Tomasz Chłoń. Zastąpił go Adam Hałaciński. Kuluary jego powołania wyglądały bardzo ciekawie. – MSZ wytypowało dwóch kandydatów na to stanowisko. Obaj zostali zawetowani przez MON. Waszczykowski postanowił więc nominować pełnomocnika ds. organizacji szczytu NATO bez porozumienia z Macierewiczem. On uważa, że ma monopol na całą politykę zagraniczną, a przecież kwestia szczytu NATO, to przede wszystkim sprawa Ministerstwa Obrony – oburza się znany polityk PiS. Obecnie relacje między szefem MSZ i szefem MON mają być napięte. – Waszczykowski z nikim się nie liczy. Prowadzi swoją politykę zagraniczną w oderwaniu od rządu i ministrów – krytykuje go polityk PiS.
Anna Streżyńska kontra Antoni Macierewicz
Napięte relacje z Antonim Macierewiczem ma nie tylko szef MSZ, ale też minister cyfryzacji. Anna Stróżyńska od momentu, gdy objęła stanowisko, zapowiada powołanie wiceministra odpowiedzialnego za cyberbezpieczeństwo. Mówiła, że poprzedni rząd zaniedbywał ten temat. Dlaczego więc nadal nie powołała wiceministra, który by to nadrobił? Według naszych informacji nie zgadza się na to minister obrony. – Antoni Macierewicz chce, by kwestie bezpieczeństwa podlegały jemu. Zakładam, że kandydat na wiceministra odpowiedzialnego za cyberbezpieczeństwo musi być z nim skonsultowany. Pewnie chce, by to stanowisko objął ktoś ze służb lub wojskowy – twierdzi znany poseł PiS.
Mariusz Błaszczak kontra Mariusz Kamiński
Kwestie bezpieczeństwa wewnętrznego są polem do rywalizacji dwóch czołowych polityków PiS. Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych, chce mieć wpływ na nominacje w służbach mundurowych. Jego pretensje są o tyle zasadne, że szef MSWiA Mariusz Błaszczak nie sprawdził przed nominacją byłego już komendanta głównego policji. Gdy okazało się, że jest on objęty śledztwem, musiał się podać do dymisji. Z wyborem następcy komendanta szef MSWiA czekał dwa miesiące. W końcu szefem policji został Jarosław Szymczuk. – Środowisko Mariusza Kamińskiego jest zadowolone z Szymczuka. Wybór tak się przeciągał, bo musieli go dokładnie sprawdzić przed nominacją– relacjonuje polityk PiS. Na razie w rywalizacji Mariusz Błaszczak – Mariusz Kamiński wygrywa ten drugi.
Dawid Jackiewicz kontra Mateusz Morawiecki
Minister skarbu jest jednym z głównych rozgrywających w obecnym rządzie. – Jego pozycja ciągle rośnie, bo to on decyduje o nominacjach w spółkach Skarbu Państwa. Trudno dziś określić jego intencje, bo z jednej strony zgodnie z zapowiedzią Jarosława Kaczyńskiego ma resort tylko na dwa lata i podczas ostatnich rozmów mówił, że jest tego świadomy. Z drugiej zaczyna się rozpychać łokciami i bić o kompetencje z Morawieckim – mówi osoba z otoczenia prezesa PiS. Przewagą Jackiewicza nad wicepremierem i ministrem rozwoju jest silne zakorzenienie w partii. I wsparcie Adama Lipińskiego, od lat najbliższego współpracownika Jarosława Kaczyńskiego. Mateusz Morawiecki też postanowił zacieśnić więzi z partią. Dlatego miesiąc temu wstąpił do PiS, a na dodatek cieszy się dużym uznaniem prezesa. Walka między ministrami od kilku miesięcy toczy się w spółkach Skarbu Państwa. Morawiecki przegrał ją w PZU, gdzie prezesem został Michał Krupiński związany z ministrem skarbu. Ale wygrał starcie o kontrolę nad PKO BP, gdzie prezesem pozostaje Zbigniew Jagiełło, znajomy ministra rozwoju. Dawid Jackiewicz chciał zmiany na tym stanowisku. A kilka dni temu na konferencji prasowej stwierdził: „Pan prezes Jagiełło śpi spokojnie. Rada nie dała wyrazu niezadowolenia z działalności prezesa”.
Paweł Szałamacha kontra Zbigniew Ziobro
Minister finansów ma opracować plan przeciwdziałania wyłudzeniom VAT. Raport w tej sprawie opracował jednak także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który ogłosił krucjatę przeciwko przestępcom w białych kołnierzykach. Szałamacha domaga się jednak, by to jemu powierzyć te kompetencje. Na razie więc raport Ziobry nie ujrzał światła dziennego.
Mateusz Morawiecki kontra Paweł Szałamacha
Kartą atutową wicepremiera i ministra rozwoju jest opracowany przez niego plan. Zakłada on wspieranie innowacji oraz duże inwestycje w rozwój. Aby go zrealizować, Morawiecki domaga się m.in. kontroli nad Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Kontroli nad tą instytucją nie chce jednak oddać minister finansów Paweł Szałamacha. Dla niego również BGK jest instytucją kluczową. Pierwszą potyczkę wygrał Szałamacha, który zaufanego człowieka obsadził jako prezesa, ale wiele wskazuje na to, że ostatecznie kontrolę nad bankiem przejmie resort rozwoju.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.