Produkcja nielegalnych papierosów nie byłaby możliwa bez pośredników, którzy skupują tytoń od rolników i następnie odsprzedają go wytwórniom. To istotne ogniwo w tytoniowym systemie. Bez masowych nielegalnych dostaw ten interes nie byłby tak intratny. System wydaje się dziecinnie prosty. Rolnik może sprzedać swoje zbiory pośrednikowi, a ten, zgodnie z prawem, może dalej sprzedawać tytoń tylko legalnym producentom. W tym systemie ani rolnik, ani pośrednik nie muszą płacić podatku, czyli akcyzy od tytoniu. Akcyza doliczana jest dopiero do ceny gotowego wyrobu, czyli np. paczki papierosów.
Wkracza Kukiz’15
Na początku tego roku dzięki nowej ustawie wydawało się, że problem został opanowany. Nowe przepisy szybko zweryfikowały liczbę pośredników. Z ponad 250 firm wnioski o rejestrację z takim zabezpieczeniem zgłosiło ok. 50. Zweryfikowanych pozytywnie zostało kilkanaście. I wtedy do akcji przystąpił klub parlamentarny Kukiz’15 z posłem Jarosławem Sachajką na czele. To przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa. Sachajko zebrał grupę klubowych kolegów i koleżanek i rozpoczął batalię, żeby wyłamać zęby nowym przepisom, które zablokowały działalność mafii papierosowej. 9 lutego tego roku do marszałka Sejmu został złożony projekt nowelizacji, którego jedynym celem jest zwolnienie z obowiązku zabezpieczenia akcyzowego firm, które nie mogą spełnić tego warunku. Według rozmówców „Wprost” projekt został tak napisany, żeby dopuścić do rynku jak największą liczbę firm, także tych, które zostały przez służby celne i skarbowe rozpoznane jako zwykłe słupy służące do nielegalnych transakcji.
Według informacji „Wprost” projekt ten włączył czerwony alarm w Ministerstwie Finansów. Dlaczego? Bo sprzyja mafii papierosowej. Na przykład do projektu nie wpisano nawet zdania, że firmy, które wystąpią o zwolnienie z zabezpieczenia, muszą wykazać, iż nie zalegają z podatkami. Sachajko jest pewny, że projekt zyska aprobatę w Ministerstwie Rolnictwa, a Ministerstwo Finansów „też krzywdy nie zrobi”.
Czytaj też:
Kukiz’15 i mafia tytoniowa
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.