Warszawski szczyt stanowił część globalnej konfrontacji politycznej. Jej przedmiotem jest światowa pozycja USA, a najważniejszym elementem – współpraca rosyjsko- -chińska w celu położenia kresu amerykańskiej hegemonii. Stałym dążeniem Moskwy jest wypchnięcie Ameryki z Europy. Sukces na tym polu prowadziłby też zapewne do demontażu Unii Europejskiej. Celem polityki Chin jest wyeliminowanie wpływów USA z Azji Wschodniej: im słabsza pozycja Waszyngtonu w tym regionie, tym pewniejsza dominacja Pekinu. Rolą państwa-hegemona jest utrzymywanie ładu światowego. Wynikają z tego korzyści, ale i koszty.
Ciężar ten Stany Zjednoczone wzięły na siebie po II wojnie światowej. Podstawą obecnego ładu globalnego są wartości cywilizacji Zachodu: prawo międzynarodowe oraz zasada pokojowego rozwiązywania konfliktów między państwami w drodze arbitrażu i negocjacji. To na niej zbudowano międzynarodowe instytucje polityczno-gospodarcze: ONZ, BŚ, MFW i ŚPH. Praktyka czasem odbiega od normy. Istotne jest jednak to, że zasady te są w świecie wciąż formalnie uznawane. Antyamerykańska współpraca chińsko-rosyjska wymierzona jest w podstawy tego ładu. Jej sukces oznaczałby zastąpienie zasady rządów prawa przez rządy nagiej siły. W sensie ustrojowym Chiny i Rosja nie mają światu nic konstruktywnego do zaproponowania. Moskwa realizuje swe zaborcze cele przy pomocy siły militarnej, destabilizacji politycznej sąsiednich państw i propagandowej dywersji. Chiny dążą do siłowego podporządkowania sobie państw Azji Wschodniej. Oba kraje są skłonne osiągać swe cele bez względu na normy prawa międzynarodowego. Szczyt NATO dał wyraz solidarności amerykańsko- -europejskiej w obronie podstaw cywilizacji rozumianej jako przewaga racji nad nagą siłą. To cieszy. Niepokoi natomiast, że cywilizacja ta ulega postępującemu rozkładowi wewnętrznemu. Pytanie: jak długo jeszcze Zachód będzie w stanie solidarnie występować w obronie tych zasad?
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.