Rak prostaty (inaczej rak gruczołu krokowego lub stercza) rozwija się powoli. Początkowo jest ograniczony do samego stercza, ale z czasem nacieka sąsiadujące tkanki i zaczyna dawać przerzuty, głównie do węzłów chłonnych i kości.
Istnieje kilka metod terapii raka prostaty. Oprócz tradycyjnego, długiego i skomplikowanego leczenia operacyjnego, wycieńczającej radioterapii oraz zabiegów wykonywanych z użyciem robota od niedawna są dostępne nowe, coraz skuteczniejsze sposoby leczenia.
Zarówno metoda operacyjna (prostatektomia radykalna), polegająca na wycięciu stercza wraz z pęcherzykami nasiennymi oraz końcowymi fragmentami nasieniowodów, jak i radioterapia wiążą się potencjalnie z ryzykiem powikłań, takich jak nietrzymanie moczu i zaburzenia erekcji. Jeżeli zamiast radykalnego usunięcia lub napromieniowania całego gruczołu krokowego zastosuje się ablację, czyli zniszczenie tylko zasadniczego ogniska nowotworowego, bez emitowania promieniowania jonizującego, można zredukować skutki uboczne.
Jedną z najnowocześniejszych nieinwazyjnych metod ablacyjnych, pozwalających maksymalnie zredukować ryzyko powikłań, jest terapia HIFU (High Intensity Focused Ultrasound) ultradźwiękami emitowanymi przez urządzenie firmy Sonacare.
Jak tłumaczy dr hab. n. med. Jakub Dobruch, kierownik Kliniki Urologii CMKP w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock – HIFU to nowa technologia, która polega na tym, że fale ultradźwiękowe są skupiane tylko w ognisku choroby nowotworowej, aby je skutecznie zniszczyć. HIFU to zabieg, który wpisuje się w filozofię leczenia oszczędzającego. Uszkadzamy jedynie fragment narządu, przez co chory nie doświadcza uszczerbku, jeśli chodzi o nietrzymanie moczu czy funkcje erekcyjne. To podstawowy atut procedury HIFU.
HIFU do niedawna była uznawana za metodę eksperymentalną, natomiast w 2015 r. uzyskała rejestrację FDA (Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków), a także rekomendację Europejskiego Towarzystwa Urologicznego. W Polsce aparat Snablate firmy Sonacare do ablacji stercza metodą HIFU znajduje się w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku. Metody i procedury leczenia zawsze dobiera lekarz, kierując się przede wszystkim stopniem zaawansowania choroby, ale też preferencjami pacjenta. Jeśli rak jest ograniczony do stercza, czyli nie dał jeszcze przerzutów do innych narządów, można zastosować metodę HIFU. Jest ona również rekomendowana w przypadku raka stercza pośredniego ryzyka u wybranych pacjentów, u chorych niekwalifikujących się do prostatektomii radykalnej (np. z powodu wieku lub chorób towarzyszących), u pacjentów niezgadzających się na radykalny zabieg chirurgiczny, a także u chorych, u których wystąpiła miejscowa wznowa po radioterapii i prostatektomii radykalnej.
Zabieg metodą HIFU jest dla pacjenta bardzo komfortowy i wymaga tylko jednego dnia hospitalizacji, po którym chory może wrócić do normalnego funkcjonowania. Podczas operacji pacjent leży w wygodnej pozycji na plecach, po podaniu znieczulenia nadoponowego. HIFU nie wymaga przerywania ciągłości tkanek – ablacja chorobowo zmienionych miejsc odbywa się za pomocą sondy wprowadzonej do odbytnicy. Urządzenie jest sterowane komputerowo, co zapewnia precyzyjne zaplanowanie zabiegu oraz kierowanie ruchami przetwornika, a także gwarantuje automatyczną kontrolę i bezpieczeństwo pacjenta. Najistotniejszym elementem aparatu HIFU jest głowica dorektalna emitująca fale ultradźwiękowe. Ma ona kształt pozwalający skupić falę ultradźwiękową o wysokiej energii na ściśle określonym obszarze guza nowotworowego. Efekt cieplny, który powstaje w tkance, powoduje jej zniszczenie. Dodatkowo w komórce rakowej tworzą się pęcherzyki gazu, które wskutek zwiększania się ciśnienia rozbijają jej strukturę. Zabieg w zależności od obszaru, który ma zostać poddany dezintegracji, trwa od 1,5 do 2,5 godziny. W każdym momencie można też przerwać procedurę. Niestety metoda HIFU nie jest jeszcze refundowana w Polsce.
Informacja i rejestracja: 22 710 33 00
Call center: 22 710 33 33
Konsultacje kwalifikujące: Otwock, ul. Borowa 14/18, Warszawa, ul. Kacza 8
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.