Czy podziela pan opinię, że nowe prawo marginalizuje regionalne uczelnie? Jeżeli reforma weszłaby w życie, w 60 proc. placówek można by było studiować tylko na poziomie studiów licencjackich. Co ze studentami z województw opolskiego, zachodniopomorskiego czy świętokrzyskiego?
Zarzut co do ograniczenia studiów magisterskich w tych województwach jest absurdalny. Uczelnie akademickie będą miały cały czas możliwość prowadzenia tych studiów. W każdym z wymienionych województw nadal będzie prowadzone kształcenie magisterskie. Ten zarzut jest po prostu nieprawdziwy. Proponujemy unikalny pakiet rozwiązań dla zrównoważonego rozwoju: nowe mechanizmy, rozsądny czas wdrożenia oraz realne wsparcie finansowe. Nowe rozwiązania to m.in. przeznaczone dla regionalnych uczelni konkursy na dodatkowe finansowanie, takie jak Regionalna Inicjatywa Doskonałości czy Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości. Rozsądny czas wdrożenia to okres przejściowy, pozwalający szkołom na efektywne dopasowanie się do nowych regulacji. Wreszcie realne wsparcie finansowe to klucz do sukcesu nowych rozwiązań. Łącznie na lata 2018-2019 przewidziano blisko 2,5 mld zł, które przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w tym blisko 2 mld dla uczelni regionalnych. Dodatkowo w ramach wspierania idei zrównoważonego rozwoju MNiSW podjęło już prace nad modyfikacją algorytmu finansowego na 2019 r. właśnie pod kątem uczelni regionalnych. Po styczniowej prezentacji nowych propozycji otrzymaliśmy liczne głosy poparcia, także z regionów. Oficjalnie reformę poparły państwowe wyższe szkoły zawodowe czy uczelnie akademickie zrzeszone w Sieci Małych i Średnich Publicznych Uczelni. To potwierdza, że proponowane zmiany odpowiadają na potrzeby regionów.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.