51 mln zł, czyli o parę milionów więcej niż rok temu, trzeba było mieć, żeby zostać 40. najmłodszym, a zarazem najbogatszych Polakiem. Rok temu ostatnie miejsce w naszym zestawieniu przypadło Ewie Chodakowskiej. To przykład kobiety, która pracując wyłącznie na własny rachunek, doszła do gigantycznego majątku. Nie dostała na start miliona od rodziców, nie odziedziczyła fortuny, nie wyszła bogato za mąż. Jej firma rozwija się tak szybko, że w tym roku na liście 40 najbogatszych przed czterdziestką Chodakowska zaliczyła spektakularny awans o 14 oczek, plasując się już na 26. miejscu. Ta lista jest specyficzna, bo obfituje w wiele pojedynków na grube miliony. Walczy tutaj dwóch gigantów polskiego sportu: Robert Lewandowski i Marcin Gortat.
Najsłynniejszego polskiego piłkarza i najsłynniejszego polskiego koszykarza na liście dzielą zaledwie dwa miejsca. Jeden z nich euro zarobione na murawie inwestuje głównie w firmy z branży marketingowej, deweloperskiej czy handlowej. Drugi dolary wypocone na parkiecie lokuje w nieruchomości i inwestuje na Wall Street. Który z nich robi to lepiej? Nieco w rankingu spadła Agnieszka Radwańska. Po tym, jak kilka tygodni temu ogłosiła, że kończy zawodową karierę, wiadomo, że przestanie już zarabiać na kortach. A zdążyła na nich wymachać rakietą w sumie ponad 27 mln dolarów. Do tej pory inwestowała w nieruchomości. Niedawno weszła już w biznes i założyła własny hotel. Co zrobi z resztą pieniędzy? Czy magia jej nazwiska będzie dalej przyciągać reklamodawców i pozwoli zarobić dodatkowo na kampaniach? A może sama otworzy własną firmę? Tegoroczne zestawienie 40 najbogatszych to wysyp nowych milionerów. Zadebiutowało 12 bohaterów. Najsilniejsza reprezentacja pochodzi z branży nowych technologii.
To głównie producenci gier. Pojawił się Maciej Popowicz, który jeszcze jako 22-latek założył kultowy polski portal społecznościowy Nasza Klasa. Biznes sprzedał i wszedł w branżę gier na smartfony. I to było wejście z futryną, bo w ciągu paru lat Popowicz zawojował krajowy rynek. Stał się największym polskim producentem gier mobilnych. W sumie wydał już 200 tytułów, w które gra 21 mln ludzi na świecie. Jest też Marcin Kwaśnica ze swoją firmą Cherrypick Games. Założył ją zaledwie cztery lata temu. Dziś jest wyceniana już na ponad 130 mln zł. Wśród pań debiutuje Edyta Stanek. Świetnie wykształcona absolwentka krakowskiej AGH zaczynała od publikowania artykułów naukowych z dziedziny fotowoltaiki, żeby później we własnej firmie konstruować to, o czym pisała tylko na papierze. Jej spółka ML System oferuje takie cuda jak fotowoltaiczne zadaszenie tarasu, fotowoltaiczne szyby, lustra, żaluzje i inne elementy wykończenia domu, które oprócz tego, że chronią od kapryśnej pogody, to przy okazji wytwarzają zieloną energię. Na czym jeszcze młodzi Polacy mogą się szybko w kraju dorobić? O tym w sylwetkach 40 bohaterów naszej listy.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.