Historyczne znaczenie tego kościółka jest większe niż jakiejkolwiek innej świątyni wzniesionej w Polsce w ciągu ostatniego tysiąclecia. Po latach poszukiwań archeolodzy odsłonili na Ostrowie Tumskim w Poznaniu najstarszy kamienny kościół w Polsce. Zbudowano go prawdopodobnie około 960 r. Tu Mieszko i Bolesław Chrobry zapoznawali się z chrześcijańską liturgią.
Wnętrze przypałacowej kaplicy, którą odkryła prof. Hanna Kóčka-Krenz z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ma zaledwie 2,5 na 5,5 metra. W jej wnętrzu jest tak mało miejsca, że trudno sobie wyobrazić, by zmieściło się w niej więcej niż czterech ubranych w zimowe płaszcze ludzi. To odkrycie dowodzi dominującej pozycji Poznania w państwie Mieszka. Wszystko wskazuje na to, że pierwsi Piastowie z niesłychaną determinacją wprowadzali Polskę do chrześcijańskiej Europy.
Więcej możesz przeczytać w 36/2009 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.