Oprócz składek podstawowych, odprowadzanych przez pracodawcę, również sami pracownicy mogą wpłacać na swoje konta w programie tzw. składkę dodatkową, która potrącana jest przez pracodawcę z wynagrodzenia po opodatkowaniu. Limit składek dodatkowych wniesionych przez uczestnika do PPE w skali roku wynosi obecnie 15 115 zł. Zarówno składki podstawowe, jak i dodatkowe, wpływają do instytucji finansowej zarządzającej środkami programu na indywidualne konta jego uczestników. Pieniądze są ich niekwestionowaną własnością, przy czym zyski wypracowane z inwestycji są zwolnione z podatku od dochodów kapitałowych. Ponieważ od składek wpłacanych do PPE potrącany jest podatek dochodowy, wypłata świadczenia w przyszłości jest już wolna od podatku. Pieniądze zgromadzone w PPE nie przepadną też po przejściu do nowej pracy, w której pracodawca prowadzi program, ani w wyniku śmierci.
Pamiętajmy jednak, że przyszły emeryt uzyska dostęp do tych oszczędności dopiero po osiągnięciu określonego wieku – 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet, czyli wtedy, gdy będzie miał prawo przejścia na emeryturę. Wcześniejsza wypłata i np. przeznaczenie zgromadzonej kwoty na bieżące wydatki są niemożliwe.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.