Poseł PiS Marek Suski nazwał ciemnoskórego posła PO Johna Godsona „murzynkiem" podczas obrad sejmowej Komisji ds. Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. – Takiego zachowania nie warto nawet komentować. Po raz kolejny poseł pokazał, czego można się po nim spodziewać – mówi Godson. Przeprosiny Suskiego przyjął, gdy spotkali się na sejmowym korytarzu: – W tej sprawie najważniejsze nie jest chowanie urazy, ale to, żeby poziom kultury i inteligencji posła Suskiego wreszcie wzrósł, czego mu serdecznie życzę – dodaje poseł PO. Podczas poprzedniego posiedzenia Sejmu Suski wykrzykiwał „tylko nie związki partnerskie” w stronę Roberta Biedronia (RP), zdeklarowanego geja, który apelował o partnerskie traktowanie zwierząt. Potem próbował się tłumaczyć, że nie chodziło mu „o związki partnerskie, ale o zoofilię”.
Tusk straszy Pawlaka
Donald Tusk chce postawić Waldemarowi Pawlakowi ultimatum: jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego, to będzie to koniec koalicji. Premier zapowiedział to na zarządzie Platformy – wynika z informacji „Wprost". Tyle że ani politycy PO, ani PSL nie biorą tych słów dosłownie. – Odebraliśmy to jako element negocjacji, dokręcenie śruby. Wszyscy wiemy, że nie ma dziś lepszego koalicjanta niż PSL. Palikot jest niepoważny, a oporu przed postkomunistycznym SLD wciąż nie możemy lekceważyć – mówi nam jeden z członków zarządu PO. – Na pewno się dogadamy. Władysław Kosiniak-Kamysz dostał sugestię z kancelarii premiera, by Ministerstwo Pracy uwzględniło w pracach nad tą reformą nasze postulaty – dodaje nasz rozmówca w Stronnictwie. Dotąd PSL domagało się, by kobiety, które urodziły dzieci, przechodziły na emeryturę wcześniej. Na to nie zgadza się PO.
Do więzienia za silikon
Francuska policja aresztowała Jeana- -Claude’a Masa, założyciela nieistniejącej już Poly Implant Proth?se (PIP). Za kratami znalazł się także były dyrektor firmy, Claude Couty. Mas do produkcji implantów piersi używał tańszego przemysłowego silikonu. Wadliwe implanty grożą pęknięciem, wyciekiem żelu i w efekcie stanami zapalnymi. U dwudziestu Francuzek z protezami PIP stwierdzono nowotwór, ale tamtejsze ministerstwo zdrowia nie potwierdza związku między zachorowaniami a implantami. Mimo to będzie refundować zabiegi ich usunięcia. W Polsce problem dotyczy co najmniej kilkuset kobiet.
Cztery lata w łagrze
W Brukseli eurodeputowani zbierają podpisy pod wnioskiem o Pokojową Nagrodę Nobla dla Alesia Bialackiego. Bialacki, działacz Centrum Obrony Praw Człowieka na Białorusi, spędzi 4,5 roku w łagrze o zaostrzonym rygorze. Skazano go za niepłacenie podatków. Podstawą oskarżenia były informacje o kontach w Polsce i na Litwie, na które wpływały pieniądze z zachodnich fundacji wspierających ofiary represji na Białorusi. Obrońca tłumaczył, że Bialacki nie miał obowiązku płacić podatku, bo fundusze nie były jego dochodem, a szły na pomoc uwięzionym i ich rodzinom.
Wyjście zza kratki
Kierowcy, którzy jeździli limuzynami z kratką udającymi samochody ciężarowe, teraz przesiadają się do bankowozów. To wynik wojny na kruczki prawne pomiędzy Ministerstwem Finansów a branżą motoryzacyjną. W zeszłym roku ograniczono możliwość odliczania podatku VAT w cenie służbowego samochodu. Tęgie głowy od podatków zauważyły, że odliczenie VAT nadal przysługuje w przypadku bankowozów typu C. To nic innego jak zwykły samochód z miejscem do przechowywania gotówki, immobilizerem, i systemem GPS z sygnalizacją napadu. Salony samochodowe Volvo, BMW i Porsche zostały zasypane pytaniami o bankowozy. Grzegorz Szczypior, dyrektor generalny Infiniti Polska, szacuje, że udział bankowozów w ogólnej sprzedaży firmy wyniesie w tym roku kilkanaście procent. Jednak resort finansów już szykuje poprawki do ustawy o ruchu drogowym, za chwilę okaże się, że bankowozem od fiskusa się nie ucieknie.
Chińscy bankierzy namierzyli Polskę
Dwa chińskie banki zapowiedziały, że otworzą swoje filie w Polsce. Komisja Nadzoru Finansowego bada wnioski, które wpłynęły od Bank of China i Industrial and Commercial Bank of China. Te dwa kolosy mają w sumie ok. 140 mld dolarów przychodów rocznie i ok. 40 mld dolarów zysku. Należą do państwa i ich planowane pojawienie się w Polsce to – jak wskazują analitycy – element chińskiej strategii wchodzenia w europejski system finansowy. Dotąd w ramach tej strategii przede wszystkim inwestowały w obligacje państw eurolandu zagrożonych bankructwem. Wkrótce może jednak się okazać, że banki chińskie same mają problemy, bo coraz głośniej mówi się o widmie kryzysu na chińskim rynku nieruchomości.
Razem na Księżyc
Szykuje się powrót człowieka na Srebrny Glob. Inicjatorami ponadnarodowej wyprawy, która ma stanowić pierwszy krok do kolonizacji Księżyca, są Rosjanie. Władimir Popowkin, szef rosyjskiego programu kosmicznego, mówi, że wyprawa na Księżyc stała się łatwiejsza, odkąd potwierdzono obecność wody na obu jego biegunach. Plany zakładają budowę bazy księżycowej ze stałą kilkuosobową obsadą. Transport ludzi i zaopatrzenia ma zapewnić nowy pojazd kosmiczny, nad którym Rosjanie już rozpoczęli prace. Problem w tym, że konta Roskosmosu świecą pustkami. Dlatego Rosjanie do udziału w misji zaprosili Europejską Agencję Kosmiczną i amerykańską NASA.
Jeszcze w sprawie prezesa KGHM
W artykule „Miotła" („Wprost”, nr 3/1509) napisałem, że prezes KGHM Herbert Wirth odmówił ministrowi skarbu złożenia rezygnacji. „Jeśli chce pan, żebym odszedł, proszę zwołać walne i mnie odwołać. Chętnie zapoznam się z powodami tej decyzji” – miał odpowiedzieć. Napisałem również, że prezes Wirth zrelacjonował tę rozmowę prezydentowi. Obie informacje potwierdziłem w dwóch niezależnych źródłach. Dyrektor Departamentu Komunikacji KGHM Dariusz Wyborski w sprostowaniu, które wydrukowaliśmy w zeszłym tygodniu, twierdzi, że to wszystko nieprawda: minister niczego nie żądał, a prezes niczego nie odmawiał ani niczego prezydentowi nie relacjonował. Uznając prawo spółki do sprostowania, pozwolę sobie zauważyć, że już po publikacji artykułu walne zgromadzenie KGHM najpierw zagłosowało przeciw wszystkim wnioskom zarządu kierowanego przez Wirtha, a potem zmieniło skład rady nadzorczej. W praktyce wygląda to na wotum nieufności wobec prezesa. Michał Krzymowski
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.