Roman według Romana
Dokument „Roman Polański” to rozmowa z jednym z najbardziej fascynujących twórców XX w. Reżyser „Chinatown” i „Noża w wodzie” na co dzień unika wywiadów. Dla przyjaciela Andrew Braunsberga zrobił wyjątek. Zgodził się przed kamerą wrócić do przeszłości, mówić szczerze o sprawach prywatnych i trudnych. Powstała opowieść o kinie i historii XX w., ranach po drugiej wojnie, Hollywood lat 70., powrocie reżysera do Francji. Ale też o samym Polańskim. Nie brakuje momentów wzruszających. Także tych, w których sam reżyser, nie wytrzymując napięcia, płacze. I one zostają w widzu na długo. Krzysztof Kwiatkowski „Roman Polański”, reż. Andrew Braunsberg, Galapagos
W mroku
bohater „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego jest inspirowany postacią Bena Underwooda, niewidomego edukatora, który żył normalnie dzięki technice geolokacji. Do lizbońskiego ośrodka dla niewidzącej młodzieży przyjeżdża nowy nauczyciel. Sięga po metody Amerykanina, odległość od przedmiotów określa, śledząc, jak roznoszą się dźwięki. Nie uczy dzieci radzenia sobie z niepełnosprawnością, lecz rozumienia świata. Proponuje życie w innej, ale równie pełnej rzeczywistości. Namawia podopiecznych do odrzucenia białej laski. Za cenę ryzyka daje im wolność. „Imagine” to piękna opowieść o prawie do własnego odczuwania otoczenia, o poczuciu własnej wartości. Kino odważne, głębokie, przejmujące.
„Imagine”, reż. Andrzej Jakimowski, Kino Świat
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.