Powstała w 2002 r. Grupa Bumar to prawdziwy potentat. Jest największym polskim dostawcą i eksporterem uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego (produkcja specjalna stanowi ok. 95 proc. całej produkcji Grupy). Zrzesza 25 spółek, w których pracuje 9,6 tys. pracowników. W obszarze badawczo-rozwojowym zatrudnia 935 inżynierów i specjalistów z wielu dziedzin. Ta armia ludzi opracowuje dziesiątki projektów badawczo-rozwojowych – w 2011 r. w Grupie Bumar prowadzono ich 128, a w 2012 r. – około stu, wydając na nie ponad 230 mln zł.
– To kwota nieporównywalna z poprzednimi latami. Zachowanie tej tendencji jest kluczowe dla naszej przyszłości. W tym roku zamierzamy wydać na te cele 300 mln zł – zapowiada Krzysztof Krystowski, prezes Grupy Bumar, który innowacyjność uważa za potężną broń w biznesie. Budowa nowoczesnej Fabryki Broni w Radomiu, wielkie nakłady na B+R oraz praca zastępów ludzi przekładają się na konkretne innowacje. Każda ze spółek Grupy może się pochwalić co najmniej kilkoma, nierzadko kilunastoma projektami, honorowanymi branżowymi nagrodami i – co nie mniej ważne – znajdującymi nabywców.
Radary, optoelektronika, rakiety
Przykłady można mnożyć. Bumar PCO opracował system wykrywczo-gaśniczy Stopfire przeznaczony do wykrywania pożaru oraz jego tłumienia w trudnych wnętrzach – przedziale załogi lub np. serwerowni. Stopfire charakteryzuje się parametrami przewyższającymi rozwiązania konkurencji. System zwrócił uwagę specjalistów i został uhonorowany nagrodą Defender 2012 podczas kieleckiego Salonu Przemysłu Obronnego. W PCO powstał zminiaturyzowany monokular noktowizyjny MU-3M. To najlżejsze tego typu urządzenie na świecie, które łączy obraz termowizyjny z noktowizyjnym. Kolejna spółka, polski lider produktów rakietowych i amunicji – Bumar Amunicja – sięgnęła po innowacyjną technologię dotychczas niewykorzystywaną w Polsce i zastosowała ją w demonstratorze rakiety dwustopniowej Błyskawica. Tu opracowywa-
ny jest nowoczesny przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun. Nowy przenośny zestaw ma dysponować większym zasięgiem, lepszą precyzją rażenia, systemem rozpoznania „swój–obcy” i implementacją blokady antyterrorystycznej. Amunicja precyzyjnego rażenia i pociski kierowane to ważne programy dla Bumaru, na które Grupa wydaje blisko połowę środków na badania i rozwój. W spółce Bumar Elektronika wywodzącej się z warszawskiego PIT-u i Radwaru powstał radar artyleryjski Liwiec, który z powodzeniem służył w warunkach bojowych podczas misji w Afganistanie, a także zestaw przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu Poprad. W fazie wdrożenia znajduje się wysokomobilny radar bardzo krótkiego zasięgu w paśmie C oraz radar bardzo krótkiego zasięgu w paśmie S, w którym zastosowano nową technologię cyfrowego formowania wiązek. Nie można też nie wspomnieć innych ciekawych projektów B+R tej spółki: radaru półprzewodnikowego dalekiego zasięgu pasma S, przełomowego systemu śledzenia pasywnego, który stanowi połączenie sprawdzonej technologii śledzenia emisji PET i obiecującej technologii radarów pasywnych PCL oraz radaru GPR. Ten ostatni projekt jest unikatowym rozwiązaniem w skali światowej, o czym świadczy choćby srebrny medal na targach Brussels Innova 2011.
Patent na sukces
Nic dziwnego, że takie osiągnięcia w innowacyjności są dostrzegane. Projekt spółki Bumar PCO otrzymał nagrodę Defender 2012 za Nahełmowy System Celowniczy NSC-1 Orion – wspólnie z ITWL, FAS, WSK PZL-Świdnik oraz ZM Tarnów. Inna spółka – Maskpol – została laureatem konkursu Najwyższa Jakość Quality International 2012 i nagrody Defender 2011 za maskę przeciwgazową MP-6, a OBRUM z Gliwic za most towarzyszący na podwoziu samochodowym MS-20 Daglezja otrzymał wyróżnienie Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN za najbardziej innowacyjny produkt w 2011 r. Nagrody i wyróżnienia zbierają nie tylko zaawansowane technologicznie projekty, ale doceniona jest też innowacyjność samych spółek Grupy. Najbardziej utytułowany Bumar Elektronika zebrał niedawno kolejny laur – tytuł Rynkowy Lider Innowacji 2012 r., zajmując pierwsze miejsce w rankingu firm, które uzyskały najwięcej patentów w 2012 r. według INE PAN.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.