Janusz Nowak: 15 kwietnia 2013 r. Giełda Papierów Wartościowych uruchomiła nowy system giełdowy UTP. Co to oznacza dla rynku maklerskiego?
Bogdan Zborowski: Uruchomienie UTP – Universal Trading Platform – to wdrożenie nowoczesnej i bardzo wydajnej platformy pozwalającej na dalszy rozwój biznesu na rynku maklerskim. Jest to taka sama platforma transakcyjna, jaką wykorzystują inne giełdy z grupy NYSE Euronext z siedzibami w Nowym Jorku, Paryżu, Lizbonie, Amsterdamie i Brukseli. Oznacza to, że od 15 kwietnia 2013 r. rynek maklerski w Polsce wykorzystuje platformę transakcyjną umożliwiającą świadczenie nowych dla nas usług i oferowanie produktów znanych już na świecie. Projekt wdrożenia UTP był skomplikowany nie tylko ze względu na liczbę podmiotów biorących udział w procesie, ale także dlatego, że konieczne było wdrożenie nowych technologii informatycznych. Do nowego systemu musiały być dostosowane nie tylko systemy maklerskie brokerów, ale także infrastruktura informatyczna uczestników projektu: GPW, domów maklerskich, KDPW, dystrybutorów informacji giełdowych itd. Nasi klienci, którymi są domy maklerskie, będą mogły wykorzystywać możliwości UTP do rozwoju własnego biznesu. Dla porównania, liczba instrumentów obsługiwanych przez nowy system podczas pierwszej sesji na GPW to 1882, a w starym systemie podczas pierwszej sesji wykorzystującej WARSET było ich tylko 352. To wynik rosnącego rynku. Potrzeba dostosowania możliwości systemu IT była oczywista.
Co oznacza wdrożenie UTP dla państwa klientów, a co dla Sygnity?
Dla klientów nowa platforma transakcyjna giełdy UTP daje nowe możliwości rozwoju ich biznesu, oferuje bogatszą paletę funkcjonalności, nowe rodzaje i typy zleceń, a także umożliwia notowanie instrumentów w nowych segmentach rynku poświęconym określonym grupom produktów, np. warrantom czy produktom strukturyzowanym. Technologicznie w porównaniu z dotychczasowym systemem UTP jest znacznie szybszy, bardziej wydajny i skalowalny, co oznacza możliwość obsługi kilkadziesiąt razy większej liczby zleceń. Nowa platforma pozwoli firmom inwestycyjnym stosować techniki handlu algorytmicznego – wykorzystania automatów do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Giełda zamierza umożliwić w późniejszym terminie wykupienie usługi High Performance Access (HPA), która umożliwi szybszy dostęp do rynku. Projekt potwierdził kompetencje Sygnity w tym biznesie. Jesteśmy wiarygodnym partnerem w nowatorskich, złożonych projektach biznesowych naszych klientów, wymagających elastyczności i sprawności działań. Systemy Sygnity wdrożone z sukcesem u 13 naszych klientów obsługują transakcyjnie blisko połowę rynku maklerskiego w Polsce.Nie byłoby sukcesu wdrożenia platformy UTP na GPW bez sukcesu naszych projektów prowadzonych z kluczowymi uczestnikami giełdy, jakimi są domy maklerskie.
Jak państwa klienci oceniają projekt przejścia na nowy system?
Wszystkie prace zakończono zgodnie z harmonogramem i nasi klienci mogli w poniedziałek 15 kwietnia bez przeszkód przejść na nowy system giełdowy. Nasi klienci otrzymali także dodatkowe wsparcie wdrożeniowe na okres migracji i na pierwsze dni pracy produkcyjnej na nowym systemie. Wdrożenie w terminie wynikającym z planu GPW jest ich sukcesem. Kolejne dni operacyjne potwierdziły, że wdrożone rozwiązanie działa poprawnie, wydajnie i jest stabilne. Należy podkreślić ogromną pracę wykonaną po stronie naszych klientów. Sądząc po listach, które otrzymaliśmy od klientów po 15 kwietnia, są zadowoleni i czują się bezpiecznie, a my potwierdziliśmy, że wybór Sygnity był dobry.
Czy wdrożenie zakończone 15 kwietnia oznacza zakończenie wdrażania platformy UTP?
Nie. Oczekujemy zapowiadanego rozwoju systemu transakcyjnego polegającego na wdrożeniu platformy transakcyjnej UTP przeznaczonej tylko do obsługi instrumentów pochodnych.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.