Świat
Kraj
- Podsłuchane w Cannes
Absolwent powraca, ale zmienił płeć. Jennifer Anniston będzie uwodzona przez podstarzałego Kevina Costnera w komedii nawiązującej do słynnego filmu Mike'a Nicholsa, ozdobionego piosenkami duetu Simon & Garfunkel. Współproducentem nowego "Absolwenta" chce zostać Georrge Clooney. Z innych zapowiedzi warto wspomnieć o "Breakfast on Pluto". Bohater czarnej komedii Neila Jordana, owoc miłości księdza i gosposi, ucieka z domu dziecka, by w Londynie występować jako transwestyta. Tam spotyka swego ojca. W roli głównej Cillian Murphy, zaś rodzica zagra Liam Neeson. Największą sensację wywołała w Cannes wieść o come backu Marlona Brando. Dawny idol będzie miał ułatwione zadanie. Zagra samego siebie w gorzkiej historii o rozczarowaniu amerykańskim snem. Film "Brando & Brando" wyreżyseruje debiutant Ridhy Behi.
Kraj
- Kochanka Gutenberga
Joanna Chmielewska pokonała "ruski desant". Jej nowa, 50. już powieść "Kocie worki" była największym przebojem 49. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Rosjanie, honorowi goście targów, mogli się tego spodziewać: sprzedano u nich ponad 8 mln egzemplarzy książek Chmielewskiej (w Polsce 5 mln egz.). Niedawno w Moskwie skończyły się zdjęcia do 16-odcinkowego serialu na podstawie jej powieści "Wszystko czerwone".
Triumfy na targach święcili nieobecni Dan Brown, autor "Kodu Leonarda da Vinci" (8 mln sprzedanych na świecie egz.), Aleksandra Marinina ("Ukradziony sen", "Męskie gry" - 17 mln egz.), Borys Akunin ("Pelagia i czarny mnich", "Kochanka śmierci"- 15 mln egz.) oraz... Witold Gombrowicz, którego trzytomowe "Dzienniki" sprzedawano w promocyjnej cenie 20 zł. Zainteresowanie targowych gości budziły też pierwsza księga wydrukowana cyrylicą - pod koniec XV w. (pilnowana przez dwóch ochroniarzy) i nowoczesna supercicha pralka. Po raz pierwszy w historii warszawskiej imprezy pojawiły się stoiska Watykanu, Cypru, Portugalii i Ukrainy. Rekordowa (440) była liczba spotkań z autorami i paneli dyskusyjnych. - Ambasador kultury Grażyna Kulczyk
Grażyna Kulczyk została laureatką Nagrody Bertelsmana za wkład w propagowanie polskiej kultury. Znana mecenas sztuki otrzymała ją m.in. "za otwarcie dla sztuki poznańskiego Starego Browaru". Laureatka odebrała nagrodę podczas imprezy, jaka odbyła się w stołecznej Fabryce Trzciny - najmodniejszym obecnie miejscu Warszawy. Gościem wieczoru był Hans Dietrich Genscher, wieloletni minister spraw zagranicznych, człowiek, który wraz z Helmutem Kohlem konstruował nowy ład europejski. Uroczystość uświetniła legenda światowej estrady - Cesaria Evora, która dała niepowtarzalny kameralny koncert. Konferansjerem był - jak zawsze zabawny i sympatyczny Steffen Möller - najpopularniejszy Niemiec w Polsce. - Szekspir w Gdańsku
Wiemy już na pewno, gdzie stał gdański teatr szekspirowski z początku XVII wieku. - W budynku, który mieścił się 200 m od Złotej Bramy, dramaty Szekspira wystawiano jeszcze za jego życia - zapewnia prof. Jerzy Limon, prezes fundacji Theatrum Gedanense, której głównym celem jest rekonstrukcja tego pierwszego publicznego teatru na ziemiach Rzeczypospolitej. Analiza urbanistyczna dotychczasowych wykopalisk pozwoliła na jednoznaczną identyfikację elementów konstrukcji: są wśród nich bale nośne, beczka i rów odwadniający. Na podstawie reliktów można odtworzyć zarys całego obiektu, który był nie tylko teatrem, ale i szkołą fechtunku.
Bestsellery Wprost |
---|
Książki - przewodniki |
|
Bestsellery Wprost |
---|
Płyty - muzyka klasyczna |
|
Więcej możesz przeczytać w 22/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.