- Homo maratończyk
Umiejętność biegania na długie dystanse sprawiła, że ludzie nie wyglądają jak małpy - twierdzi prof. Dennis Bramble z University of Utah. Jego zdaniem, charakterystyczne cechy naszej budowy - m.in. długie nogi, wąska talia, krągłe pośladki i wysoki wzrost - to wynik przystosowania do biegu, a nie chodzenia. W porównaniu z innymi ssakami jesteśmy marnymi sprinterami, za to nieźle radzimy sobie z bieganiem na długie dystanse. Uczeni twierdzą, że ta zdolność pojawiła się u naszych przodków około 2 mln lat temu, kiedy rozwinął się człowiek wyprostowany, czyli Homo erectus. Bieganie prawdopodobnie ułatwiało mu zdobywanie pożywienia. (JAS)
- Powrót na Srebrny Glob
Księżyc przez najbliższe dwa lata będzie badany przez europejską sondę kosmiczną Smart-1. Sonda po 13 miesiącach lotu weszła na orbitę. Będzie z niej wykonywała szczegółowe zdjęcia, szukając miejsc do lądowania dla przyszłych misji kosmicznych i złóż lodu. Misja Smart-1 jest też testem nowej technologii kosmicznej - lekkiego i oszczędnego silnika jonowego. Silnik w przyszłości może napędzać rakiety lecące na Marsa czy Saturna. (JAS)
- Chudnij z psem!
Ćwicząc ze swoimi zwierzętami, łatwiej tracimy zbędne kilogramy - dowiedli naukowcy z Northwestern Memorial Hospital i Hill`s Pet Nutrition. W ramach badań w kuracji odchudzającej uczestniczyło 36 psów i ich właściciele. I ludzie,
i zwierzęta jedli niskokaloryczne posiłki, co najmniej trzy razy w tygodniu przez pół godziny brali udział w średnio intensywnym treningu. Wszyscy pacjenci tracili na wadze i potrafili ją utrzymać przynajmniej przez rok. U zwierząt, podobnie jak u ludzi, otyłość skraca życie, powoduje cukrzycę i zwyrodnienie stawów. W USA na nadwagę cierpi co czwarty pies i kot. (MF)
- Serce w kamizelce
Kardiolodzy z Saint Louis University przetestowali nowatorski sposób leczenia niewydolności serca. W chorobie dochodzi do przerostu i osłabienia mięśnia sercowego, co kończy się zastojem krwi w żyłach i niedotlenieniem organizmu. Firma Acorn Cardiovascular wynalazła poliestrową siatkę, którą przyszywa się do serca, by zapobiec dalszemu powiększaniu się narządu. Dzięki tej kamizelce serce zaczyna wracać do normy, a pacjenci nie potrzebują przeszczepu. Siatka CorCap ma być stosowana przy leczeniu wspomagającym w wypadku średniej i ciężkiej niewydolności serca. (JAS)
- Komórka zawsze szkodzi
Samochodowy zestaw głośnomówiący nie jest bezpieczny dla kierowcy. Badania przeprowadzone w rzeczywistości wirtualnej na University of Illinois pokazały, że zarówno młodzi, jak i doświadczeni kierowcy mają kłopoty z właściwą oceną sytuacji na drodze nie tylko podczas rozmowy przez telefon komórkowy, ale także wtedy, gdy korzystają z zestawu głośnomówiącego. Opóźnienie ich reakcji sprawiało, że droga hamowania pojazdu wydłużała się nawet o kilka metrów, a kierowcy nie zauważali w porę dziecka wybiegającego na ulicę. (MF)
Więcej możesz przeczytać w 48/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.