Świat Recenzent w kieszeni Japoński koncern Toshiba opracował technologię dla telefonów komórkowych umożliwiającą szybkie wyszukanie na stronach internetowych opinii o określonym produkcie. Wystarczy sfotografować wbudowanym w telefon aparatem kod kreskowy produktu, nad którego zakupem się zastanawiamy. System przeszuka strony internetowe gazet i blogi i po chwili wyświetli opinie. Usługa ma być dostępna w pierwszej połowie przyszłego roku. Złota piłka Real Madryt jest najbogatszym piłkarskim klubem świata - wynika z raportu firmy Deloitte. W 2004 r.na szczycie znajdował się Manchester United. Przychody hiszpańskiej drużyny wyniosły w ubiegłym roku 272 mln euro i były o 30 mln euro wyższe niż przychody drużyny angielskiej Premiership. Klub z Madrytu zawdzięcza swoją pozycję Davidowi Beckhamowi sprowadzonemu właśnie z Manchesteru United. Transfer piłkarza przyczynił się do zwiększenia zysków ze sprzedaży biletów, klubowych gadżetów oraz praw do transmisji meczów. Energetyczna konsolidacja Prawie 30 mld euro za zakup 100 proc. akcji hiszpańskiej firmy energetycznej Endesa proponuje niemiecki E.ON. To o 7 mld euro więcej, niż wynosi oferta wrogiego przejęcia Endesy przez koncern Gas Natura, który chciał stworzyć hiszpańską grupę energetyczno-paliwową. Plany koncernu E.ON skomplikowały prywatyzację Zespołu Elektrowni Dolna Odra, który miał być przejęty właśnie przez hiszpańską Endesę. Według ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego, zmienia to sytuację skarbu państwa. Prywatyzacja najprawdopodobniej zostanie przerwana, a ZEDO będzie włączony do Polskiej Grupy Energetycznej.
| Polska Figa dla Agrofertu PKN Orlen odstąpił od umów przewidujących możliwość sprzedaży akcji spółek zależnych Unipetrolu czeskiej spółce Agrofert. W wypadku wygrania przetargu na Unipetrol płocki koncern miał za nie otrzymać 3 mld koron. Obecna wartość tych spółek jest trzy razy większa. Od umowy odstąpiono, ponieważ Agrofert Holding, wbrew ustaleniom, dopuścił do nabycia akcji należących do Unipetrolu spółek Agrobohemie i Aliachem przez zależną od siebie firmę Deza. Fałszerzom dziękujemy Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce, by właścicielom stacji, którzy sprzedają fałszywe paliwo, odbierano koncesje. Według niego, prezes Urzędu Regulacji Energetyki dysponuje odpowiednimi uprawnieniami, a nawet ma obowiązek cofnięcia koncesji w wypadku rażącego naruszenia warunków jej wykonywania. Z ostatniej kontroli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że 6 proc. polskich stacji paliw sprzedaje chrzczone paliwo i odsetek ten się zwiększa. Ziobro ubolewa, że w latach 2004-2005 orzeczono wobec fałszujących paliwa kary grzywny w łącznej wysokości tylko 141 tys. zł. Duży Żywiec Aż 284 mln zł netto zarobiła w ubiegłym roku Grupa Żywiec. To wynik o 17 proc. lepszy niż w roku 2004. Tak duży wzrost zysku grupa odnotowała mimo zaledwie trzyprocentowego wzrostu sprzedaży. Na niski wzrost sprzedaży - jak tłumaczą szefowie grupy - złożyło się kurczenie się rynku piw mocnych, gdzie Żywiec ma kilka silnych marek, oraz decyzja o rezygnacji ze sprzedaży piw niedochodowych. Najsilniejsze marki Grupy Żywiec - Żywiec, Heineken, Warka - oraz marki regionalne (Specjal i Królewskie) notują wzrost sprzedaży. Dobrze rozwijał się również eksport - sprzedaż za granicę piw Grupy Żywiec stanowi niemal połowę całego eksportu polskich marek piwa.
|
Świat Dell Dellowi nierówny Odszkodowania w wysokości 150 tys. euro i 500 euro za każde użycie nazwy firmy na stronie internetowej żąda amerykański producent sprzętu komputerowego Dell od twórcy stron internetowych Paula Della. Paul Dell jest właścicielem witryn dellwebsites.com oraz dell-images.com. Amerykański koncern uważa to za nieuczciwą konkurencję. Paul Dell ma zamiar się bronić i prosi internautów o pomoc finansową. Firma Dell próbowała już wywrzeć presję na Paula Della w 2002 r., ale poniosła porażkę. Anty-Heros Heros, największa niemiecka firma ochroniarska zajmująca się transportem pieniędzy, jest podejrzana o sprzeniewierzenie 300 mln euro. Według niemieckich mediów, firma mogła opóźniać o dzień lub dłużej przekazanie do banku otrzymanych pieniędzy i w tym czasie obracać nimi dla własnych korzyści. Policja przeprowadziła rewizje w 25 obiektach należących do Herosa. Firma musiała ogłosić bankructwo. Zielony alarm Aż 600 mld euro w ciągu najbliższych 20 lat muszą wydać kraje UE,by zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne - wynika z raportu, do którego dotarł "Financial Times". W "Zielonej księdze" można przeczytać, że wspólnota powinna się skupić na inwestycjach w infrastrukturę, ale nie zapominać też o możliwych naciskach politycznych na producentów ropy i gazu. Unia przegapiła okazję zrobienia lepszego interesu z Moskwą w 2004 r., kiedyw zamian za poparcie kandydatury Rosji do Światowej Organizacji Handlu poprosiła jedynie o minimalne reformy w sektorze gazowym.
| Polska Kolektywny monopol "Kolektywną pozycję dominującą" zajmują na polskim rynku trzej operatorzy telefonii komórkowej - PTC, PTK Centertel i Polkomtel - ocenił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Oznacza to, że operatorzy są w stanie funkcjonować niezależnie od konkurentów, dostawców, a nawet konsumentów i przez to powstrzymywać rozwój konkurencji na rynku. Postępowanie UOKiK było elementem analizy, która ma pozwolić Urzędowi Komunikacji Elektronicznej nałożyć na działających już operatorów obowiązek udostępniania roamingu krajowego. Dzięki temu nowi operatorzy będą mogli skorzystać z już istniejących sieci i szybko rozpocząć świadczenie usług w całym kraju bez potrzeby budowy własnej infrastruktury. Kto PITa, ten błądzi Tylko co piąty Polak potrafi samodzielnie wypełnić PIT - wynika z sondażu Pentora przeprowadzonego dla Polskiego Radia. Co trzeci podatnik przy rozliczaniu się z fiskusem musi korzystać z pomocy kogoś z rodziny lub znajomych, a co dziesiąty zgłasza się do biura rachunkowego lub księgowego. Zakłady pracy wypełniają zeznania podatkowe za 14 proc. podatników. O rewolucji w rozliczaniu podatników z fiskusem mówił wicepremier Ludwik Dorn. Poinformował, że PIT będą mogły wypełniać urzędy skarbowe, podatnik by je tylko akceptował. Propozycja spotkała się jednak z ostrą krytyką ekonomistów. Problm rozwiązałoby wprowadzenie podatku liniowego.
|
Wartość produkcji wytworzonej przez pracownika w ciągu godziny. Przeciętnie o 5 proc. rocznie zwiększała się wydajność pracy Polaków w ostatniej dekadzie. W ubiegłym roku wzrost ten wyniósł 7,7 proc. Wydajność pracy w nowych krajach UE i w pozostałych państwach rozwijających się rośnie dużo szybciej niż w krajach rozwiniętych. Wciąż jednak dzieli je przepaść. Zaskakuje niska wydajność pracy w Korei Południowej, która zaczęła unowocześniać gospodarkę dużo wcześniej niż państwa naszego regionu. |
|
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.