Słońce wkrótce straci swoje ostatnie tajemnice. Rakieta Atlas V na początku lutego 2010 r. wyniesie w przestrzeń kosmiczną satelitę Solar Dynamics Observatory. Specjalnie wybrana orbita okołoziemska pozwoli na obserwację naszej gwiazdy 24 godziny na dobę. Pokładowe instrumenty będą przesyłać na Ziemię 150 mln bitów danych na sekundę. Do odbioru danych postawiono w Nowym Meksyku dwie anteny o średnicy 18 m.
– SDO będzie przysyłał obrazy, których jakość będzie dziesięć razy lepsza niż oferowana przez telewizję HD – mówi Dean Pesnell z Goddard Space Flight Center. HDTV tworzy obrazy w rozdzielczości 720 na 1280 pikseli, tymczasem naukowcy otrzymają zdjęcia w rozdzielczości pięciokrotnie większej w pionie i czterokrotnie w poziomie. Działające dotychczas urządzenia wysyłały obrazy co kilka minut. Teraz naukowcy będą otrzymywali nowe zdjęcia co 10 sekund. To umożliwi zbadanie szybko przebiegających zjawisk. Pesnell przywołuje XIX-wieczne wyobrażenia o biegu konia wyścigowego. Uważano wtedy, że koń w galopie zawsze dotyka ziemi przynajmniej jedną nogą. Dopiero seria zdjęć ruchu wykonanych przez Eadwearda Muybridge’a za pomocą wielu sprzężonych aparatów udowodniła, że zwierzęta chwilami unoszą się w powietrzu. Pesnell spodziewa się podobnych niespodzianek dotyczących procesów zachodzących na Słońcu. Naukowcy chcą między innymi zrozumieć mechanizm powstawania słonecznych plam i wybuchów.
Więcej możesz przeczytać w 1/2/2010 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.