Optymizm i patriotyzm gospodarczy zdominowały 23 maja salę notowań warszawskiej giełdy. W siedzibie GPW odebrali nagrody zwycięzcy trzech rankingów tygodnika „Wprost”: największych, najszybciej rozwijających się oraz odnoszących sukcesy za granicą polskich firm. Byli wśród nich reprezentanci różnych branż, w tym między innymi energetycznej, meblarskiej, finansowej i informatycznej. O ich znaczeniu dla gospodarki najlepiej świadczy fakt, że 200 największych polskich firm notowanych w tegorocznej edycji zestawienia „Wprost” sprzedało w 2015 r. produkty i usługi za ponad 630 mld zł, co stanowi 35 proc. naszego PKB. Aż 70 proc. z nich zwiększyło swoje obroty w 2015 r.
Czym jest patriotyzm
Gala stała się też okazją do wymiany opinii o tym, co ważne i aktualne, a że nagrody trafiły do przedsiębiorstw kontrolowanych przez polski kapitał prywatny i Skarb Państwa, jednym z naturalnych wątków dyskusji był patriotyzm gospodarczy. Redaktor naczelny „Wprost” Tomasz Wróblewski zwrócił uwagę, że wiele do odegrania na tym polu mają politycy i urzędnicy. Nowe zakazy, nakazy oraz inne biurokratyczne bariery hamują rozwój polskich firm (i wszystkich innych), odbijając się na całej gospodarce. Analogicznie, wsłuchiwanie się w potrzeby przedsiębiorców oraz wychodzenie im naprzeciw sprzyja rozwojowi i śmiało może być uznane właśnie za patriotyzm gospodarczy.
Czas pokaże
Ułatwienie ekspansji zagranicznej polskich firm jest jednym z filarów rządowego „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, znanego jako plan Morawieckiego. Najwyżej notowany na Liście 200 bank – PKO Bank Polski (8. miejsce) – mocno stawia w ostatnim okresie na przedsiębiorców szukających swoich szans na rozwój na zagranicznych rynkach. Taki był cel otwarcia w grudniu 2015 r. oddziału we Frankfurcie. PKO BP chce się stać głównym bankiem dla polskich inwestorów w Niemczech, świadczącym również usługi doradcze. Na nowych emitentów liczy również warszawska giełda. – Wiele firm z rankingów „Wprost” już jest notowanych na naszym parkiecie, mamy nadzieję, że inne również pójdą tą drogą – powiedziała podczas gali prof. Małgorzata Zalewska, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych. Warszawska giełda, która obchodzi już swoje 25-lecie, zamierza promować rynek kapitałowy jako świetne miejsce do pozyskiwania finansowania przez małe i średnie firmy. W ubiegłym roku na samym tylko rynku głównym zadebiutowało 30 spółek. – Znaczącą rolę w finansowaniu młodych, nierzadko wysoce innowacyjnych przedsiębiorstw odgrywa równolegle rynek NewConnect – przypomniała prezes Zalewska. Innowacyjność bardzo słusznie jest odmieniana przez wszystkie przypadki w kontekście planu wicepremiera Morawieckiego. Wyniki przyszłorocznej Listy 200 pokażą, w jakim stopniu inwencja polskich przedsiębiorców spotkała się ze wsparciem państwa, rozumianym choćby jako usuwanie przeszkód.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.