Co wyróżnia Żywiec Zdrój na tle innych firm angażujących się społecznie?
Edyta Krysiuk-Kowalczyk: Model działania wielu firm polega na tym, że oferują konsumentom produkty, które mają zaspokoić ich potrzeby. My chcemy dawać z siebie więcej. Oferujemy najwyższej jakości produkty i troszczymy się o naturę, z której pochodzi krystalicznie czysta woda. To filozofia, którą się kierujemy na każdym etapie naszych działań – w ten sposób funkcjonują nasze zakłady, dobieramy dostawców i dostarczamy produkt.
Żywiec Zdrój wraz z partnerami od lat sadzi drzewa. Jakie są efekty?
Ponad 5 mln posadzonych drzew na obszarze 900 ha. Równie ważna jest dla nas skala zaangażowania Polaków w działania po stronie natury.
Po stronie natury – to znaczy jak?
Być po stronie natury można na wiele sposobów – poprzez wymianę żarówek na energooszczędne, zamianę samochodu na transport publiczny lub rower czy właśnie posadzenie własnego drzewa. Jak mówi przysłowie, „Jeśli myślisz rok naprzód – sadź ryż, jeśli myślisz dziesięć lat naprzód – sadź drzewa, jeśli myślisz sto lat naprzód – ucz ludzi”. Wierzymy, że ekologia i edukacja idą w parze. W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Po Stronie Natury, podczas którego zachęcaliśmy do dbania o naturę na co dzień. Mobilne strefy w dużych miastach to natomiast możliwość podarowania butelkom PET drugiego życia i odebrania w zamian sadzonki drzewa.
Skąd pomysł na sadzenie drzew?
Sadzenie drzew i dbanie o nie to wyraz troski o przyszłe pokolenia. To prawdziwe cuda natury. Poza wieloma innymi zaletami drzewa wspierają oczyszczanie powietrza, pochłaniając zawieszone w nim pyły, i zatrzymują w glebie wodę.
Jakie działania oprócz sadzenia drzew są prowadzone?
Od lat umożliwiamy realizację własnych lokalnych inicjatyw ekologicznych. Temu służy program grantowy, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Dofinansowaliśmy już ponad 100 projektów. Dzięki współpracy z PTTK odnowiliśmy 500 km szlaków górskich. W tym roku będzie ich łącznie 900 km.
A jak ta dbałość o środowisko przekłada się na codzienne funkcjonowanie firmy?
Troskę o naturę traktujemy jako swój obowiązek. Robimy to na wiele sposobów, stawiając na racjonalne pozyskiwanie wody, redukcję „śladu węglowego”, wykorzystanie opakowań w pełni nadających się do recyklingu, edukację, segregację odpadów oraz sadzenie drzew. Wspierają nas w tym pracownicy, klienci, organizacje pozarządowe oraz społeczności lokalne.
W jaki sposób firma współpracuje ze społecznościami lokalnymi?
Staramy się być dobrym sąsiadem, otwartym na potrzeby społeczności, budującym relacje oparte na zaufaniu. Zapraszamy też do udziału w życiu firmy i programach, które prowadzimy. To ważna część strategii zrównoważonego rozwoju, bo przyszłość Żywiec Zdrój jest blisko związana z rozwojem społeczności lokalnych. Dlatego budowanie programów społecznej odpowiedzialności biznesu odbywa się we współpracy z organizacjami publicznymi w celu identyfikacji potrzeb każdej społeczności. Z doświadczenia wiemy, że tylko takie programy mają szansę dokonać prawdziwej zmiany.
A pracownicy? Jaka jest ich rola w realizacji misji?
Misja Żywiec Zdrój nie miałaby szansy na realizację, gdyby nie zaangażowanie pracowników. Dla każdego z nas troska o otoczenie jest naturalna – w domu czy w pracy. To właśnie od pracowników pochodzi często inspiracja do działań, które później przekształcają się w duże programy CSR. Czujemy, że nasze cele i sposób myślenia są spójne, a razem możemy zrobić więcej.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.