Katarzyna Nowicka
Statystyki są bezlitosne. Na raka płuca umiera w naszym kraju więcej osób niż na raka piersi, jelita grubego i gruczołu krokowego łącznie. Każdego roku odnotowuje się ponad 22 tys. nowych przypadków oraz niemal tyle samo zgonów spowodowanych tym nowotworem. Lekarze podkreślają, że właśnie rak płuca stanowi obecnie jedno z największych wyzwań w onkologii. Pierwszą przyczyną zachorowań jest palenie papierosów – nałóg w Polsce niestety nadal powszechny. Ryzyko dotyczy zarówno czynnych palaczy, jak i biernych. Inne czynniki to m.in. narażenie na kontakt z metalami ciężkimi czy zanieczyszczenie powietrza.
– Za większość zachorowań odpowiada styl życia, ale kilkanaście procent przypadków nowotworów płuca pojawia się niezależnie od tego jak żyjemy, czym się zajmujemy i czy palimy papierosy – mówi Beata Ambroziewicz, członek zarządu Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.