Kraków wyrasta na stolicę polskiej ginekologii i urologii. Podobnie jak w zeszłorocznym rankingu rywalizację w tych dwóch dziedzinach wygrały kliniki tamtejszego Szpitala Uniwersyteckiego. Co czwarty nowotwór wywodzi się z układu moczowego, a ich złośliwość wzrasta z wiekiem. Rak prostaty to drugi po raku płuca onkologiczny zabójca polskich mężczyzn. Częste są jednak także rak pęcherza, rak jąder czy nerki. – Dlatego urologia tak naprawdę staje się uroonkologią, a leczenie nowotworów już dziś pochłania 80 proc. czasu pracy specjalistów tej dziedziny – przyznaje prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU). Ze względu na starzenie się społeczeństwa – w wiek podeszły wchodzi pokolenie powojennego wyżu – w dziedzinę onkologiczną powoli zamienia się także ginekologia. Uwzględniając raka piersi, nowotwory ginekologiczne są najczęstszymi występującymi u kobiet. Zaawansowany wiek pacjentki przynosi też inne problemy ginekologiczne – wypadanie narządów rodnych i nietrzymanie moczu, które dotykają już co trzecią panią po pięćdziesiątce. To sprawia, że urolog i ginekolog stają się dla sporej części społeczeństwa lekarzami pierwszego kontaktu. Ranking w tych dwóch dziedzinach nie przynosi niespodzianek. Na pierwszym miejscu, jak przed rokiem, znalazły się oddziały kliniczne: Urologii i Urologii Onkologicznej, Ginekologii i Endokrynologii Ginekologicznej, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej oraz Breast Unit Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Czytaj też:
Czy nabrzmiały pieprzyk to czerniak? Jak wyglądają groźne pieprzyki?
Urolog onkologiem
Oddział Kliniczny Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, jednocześnie zwycięzca w podrankingach dużych i małych operacji urologicznych, specjalizuje się w uroonkologii. To tu przeprowadza się największe w Polsce i jedne z większych w Europie operacje chorych na zaawansowanego raka nerki z czopem nowotworowym wrastającym do światła układu żylnego i serca, przy których urolodzy współpracują z kardiochirurgami. – Dzięki doświadczeniu naszego zespołu te operacje – bardzo rozległe i obciążające dla chorych – charakteryzują się niskim odsetkiem śmiertelności i korzystnymi wynikami odległymi, czyli dobrym przeżyciem bez nawrotu – mówi kierujący oddziałem prof. Piotr Chłosta.
Dodaje, że wyniki są porównywalne z uzyskiwanymi przez najlepsze ośrodki na świecie, np. amerykańskie. Siłą krakowskiej urologii jest dydaktyka. W klinice certyfikowanej przez Europejską Radę Urologii i Europejskie Centrum Szkoleniowe w Technikach Małoinwazyjnych prof. Chłosta stawia na ustawiczne kształcenie. – Na dziewięciu adeptów urologii jest dziewięciu specjalistów, co sprawia, że każdy ma swojego mentora. Robimy też prasówkę ze światowych doniesień naukowych. Co rano przedstawia je ktoś inny, również osoby, które przyjeżdżają do nas na staże cząstkowe – tłumaczy prof. Chłosta. Za półtora roku światowej klasy klinika zyska światowy entourage, przenosząc się do budowanego właśnie największego w Europie szpitala uniwersyteckiego, większego niż dzisiejszy rekordzista Szpital Uniwersytecki w Barcelonie. W urologii silne są też druga w rankingu głównym i podrankingu dużych operacji urologicznych Klinika Urologii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, a także trzecia w naszym rankingu Klinika Urologii Ogólnej, Czynnościowej i Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego przy Szaserów w Warszawie.
Czytaj też:
Obalamy największe mity na temat odchudzania
Choroby kobiece
Także ginekologia okazała się domeną krakowskich akademików. Zwycięzca – Oddział Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie – słynie na całą Polskę z leczenia zmian przednowotworowych szyjki macicy metodami tradycyjnymi, ale także elektrochirurgicznymi i laserowymi. Jest też jednym z nielicznych miejsc w regionie zajmujących się leczeniem chorób sromu.
Klinika, która pierwsza w Polsce uzyskała certyfikat Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, to także numer jeden w kraju w operacjach wrodzonych wad narządu rodnego. W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się aż cztery placówki i oddziały z Warszawy. Szóstą lokatę zajmuje Szpital Specjalistyczny„Inflancka” im. Krysi Niżyńskiej „Zakurzonej”, który przed laty podbił serca mieszkanek stolicy jako jeden z pierwszych oferujących każdej rodzącej darmowe znieczulenie. Po udanym liftingu (dobudowie skrzydła i całkowitej modernizacji), który przeszedł kilka lat temu, jest w pełni nowoczesną placówką, wystrojem konkurującą z prywatnymi. Tuż za nim, na siódmym miejscu, uplasował się szpital na Żelaznej, od lat wybierany przez zwolenniczki porodów naturalnych, a na miejscu 10. – Instytut Matki i Dziecka mieszczący się na warszawskiej Woli. Po raz kolejny osobny ranking poświęciliśmy wypadaniu żeńskich narządów płciowych i nietrzymaniu moczu – dolegliwościom, które powoli przestają być tematem tabu (wyniki publikujemy na Wprost.pl). Jego zwycięzcą okazała się warszawska „Inflancka”. Na drugim miejscu znalazł się Szpital Specjalistyczny w Wejherowie, a na trzecim – lider rankingu, czyli Szpital Uniwersytecki w Krakowie.g
Małgorzata Kwiatkowska
© Wszelkie prawa zastrzeżone
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.