Do głównych zadań KOWR należy nadzór właścicielski nad spółkami o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Obecnie wykonuje prawa z tytułu posiadanych udziałów w stosunku do 41 spółek, które w polskim rolnictwie odgrywają wiodącą rolę w zakresie kreowania i upowszechniania postępu biologicznego, uważanego za najważniejszy czynnik wzrostu efektywności rolniczej. Nie bez znaczenia pozostaje to, że podmioty te dysponują cennym materiałem genetycznym roślin i zwierząt gospodarskich, który w postaci nowych odmian roślin oraz kolejnych pokoleń zwierząt hodowlanych dostępny jest dla ogółu krajowego rolnictwa. W spółkach tych jest prowadzona hodowla zarówno twórcza, jak i zachowawcza oraz są realizowane krajowe programy w zakresie hodowli roślin i zwierząt gospodarskich. Ze względu na kierunek hodowli oraz rodzaj prowadzonych prac hodowlanych rozróżnia się trzy grupy: spółki hodowli roślin (8), spółki hodowli zwierząt (19) oraz spółki hodowli koni i stada ogierów (14). Najbardziej ugruntowaną pozycję na rynku mają bez wątpienia spółki hodowli roślin, z których trzy prowadzą hodowlę roślin ogrodniczych, natomiast pięć z nich hodowlę roślin rolniczych. W spółkach tych jest zgrupowany najcenniejszy materiał genetyczny zbóż i wielu innych roślin. Priorytetem w pracy hodowlanej jest wyprodukowanie odmian charakteryzujących się odpowiednim plonowaniem, odpornością na stresy biotyczne i abiotyczne, specyficznymi dla gatunku cechami jakościowymi oraz cennymi właściwościami użytkowymi. Wobec wzrastającej dynamiki zmian klimatycznych znaczenia nabiera hodowla odmian o zwiększonej tolerancji na suszę oraz o wyższym niż dotąd akceptowanym poziomie zimotrwałości. Drugą i najliczniejszą grupę stanowią spółki hodowli zwierząt gospodarskich.
Celem prowadzonej w nich pracy hodowlanej jest wytwarzanie materiału zarodowego dla doskonalenia populacji zwierząt gospodarskich w oparciu o krajowe programy doskonalenia ras bydła, świń i owiec. Ze względu na wysoki potencjał genetyczny utrzymywanych zwierząt rola i znaczenie spółek w realizacji tych programów są nie do przecenienia. Podmioty te prowadzą prace hodowlane w oparciu o trzy gatunki zwierząt, tj. bydła mlecznego i mięsnego, owiec i wiń, z czego największy wpływ na masową populację odgrywa bydło mleczne. Jednak najbardziej rozpoznawalnym gatunkiem zwierząt hodowanych w spółkach KOWR są konie.
Spółki hodują dziewięć ras koni, w tym siedem, dla których księgi stadne prowadzi Polski Związek Hodowców Koni (polski koń szlachetny półkrwi, małopolska, wielkopolska, polski koń zimnokrwisty, śląska, huculska, konik polski) oraz dwie, których księgi są prowadzone w Polskim Klubie Wyścigów Konnych (pełna krew angielska i arabska czystej krwi). Działalność w tym kierunku prowadzi 14 jednostek samodzielnych (stadnin koni i stad ogierów) oraz sześć jednostek wchodzących organizacyjnie w struktury innych spółek. Ośrodki hodowlane, których właścicielem jest KOWR, mają stałą i ugruntowaną pozycję na mapie hodowlanej Polski oraz odgrywają niebagatelną rolę w kreowaniu postępu hodowlanego. Ponadto dzięki współpracy z ośrodkami naukowymi oraz szkołami rolniczymi następuje stały, obopólny transfer wiedzy. Dzięki stażom, praktykom i szkoleniom, jakie co roku odbywają uczniowie i studenci, jednostki te spełniają również role edukacyjną i społeczną.
Marek LusterArchiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.