W jaki sposób Wody Polskie przygotowują się na coraz dłuższe okresy suszy w Polsce?
Konieczne są kompleksowe działania. Trzeba pamiętać, że wody płynące w rzekach, strumieniach, jeziorach, ale również wody podziemne tworzą system naczyń połączonych. Z tego względu skutki działań podejmowanych w konkretnym regionie mogą być odczuwalne także daleko poza nim, i to przez długi czas. Dlatego tak ważne jest prowadzenie zrównoważonej i całościowej gospodarki wodnej. Obecnie w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie trwają prace nad strategicznym projektem „Stop suszy!”. Na podstawie pogłębionych badań naukowych i szerokich konsultacji społecznych powstaje pierwszy w Polsce plan przeciwdziałania skutkom suszy. Jego elementami są m.in. mapy zagrożenia suszą i narażenia na skutki suszy. Powstanie także katalog konkretnych działań, które ograniczą to zjawisko. Dokument będzie gotowy w 2020 r.
Czy już teraz Wody Polskie realizują inwestycje, które mogą pomóc w walce z suszą?
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie koncentruje się obecnie na budowie nowych zbiorników retencyjnych i na przebudowie starych. Chodzi o to, aby powstawały zbiorniki wielofunkcyjne, nie tylko poldery, czyli zbiorniki suche, przygotowane do walki z powodzią, ale również zbiorniki mokre, z których można czerpać wodę w razie jej niedoboru. W tym celu Wody Polskie planują przebudowę zbiornika w Raciborzu i innych polderów. Nowoczesne zbiorniki retencyjne powstają także w Kotlinie Kłodzkiej. Aktualnie trwają prace projektowe nad budową zbiornika wodnego w Siarzewie. Jest to inwestycja o strategicznym znaczeniu. Zapewni bezpieczeństwo zaporze we Włocławku, zmniejszy ryzyko powodziowe w regionie, ale również przyczyni się w istotny sposób do przeciwdziałania skutkom suszy na Kujawach, gdzie występuje duży niedobór wody. Obecnie w Polsce retencjonujemy około 4 mld m sześc. wody rocznie, czyli tylko 6,5 proc. objętości średniorocznego odpływu rzecznego. To niewiele jak na potrzeby naszego kraju. Dlatego Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przy udziale Wód Polskich współtworzy Program Rozwoju Retencji. Program ma pomóc w zwiększeniu współczynnika retencji do 15 proc.
Jakie rozwiązania mogą pomóc w walce z suszą w przyszłości?
Jednym ze sposobów na rozwiązywanie problemu malejących zasobów wody jest racjonalizacja jej wykorzystania, czyli np. ponowne wykorzystanie. Zaproponowane przez Komisję Europejską rozporządzenie w tej sprawie jest szczególnie istotne np. w przypadku nawadniania w rolnictwie. To rozwiązanie jest wskazane, zwłaszcza jeżeli nie tylko ogranicza koszty, ale też zapewnia wysoki poziom ochrony zdrowia publicznego i środowiska. Wody Polskie zachęcają również do zbierania i wykorzystywania deszczówki – zarówno w gospodarstwach domowych, np. do podlewania ogródka, jak i na poziomie miejskim czy gminnym, np. do mycia parkingów czy chodników. Konieczne są jednak inwestycje w zbiorniki retencyjne, o charakterze lokalnym i subregionalnym. Chcę podkreślić, że podczas naszych działań kierujemy się dbałością o środowisko naturalne. Stosujemy rozwiązania, które są przyjazne faunie i florze, co jest szczególnie istotne dla właściwego utrzymania środowiska wodnego. W tym celu współpracujemy m.in. z pozarządowymi organizacjami ekologicznymi, których wskazówki wykorzystujemy przy projektowaniu i modernizacji budowli hydrotechnicznych. W Wodach Polskich mamy pełną świadomość, że zasoby wodne maleją, a ich zachowanie jest ważne nie tylko dla nas, lecz także dla przyszłych pokoleń.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.