Najłatwiej zaobserwować zewnętrzne przejawy deficytu opadów, takie jak zagrożenie pożarowe w lasach, wysychająca roślinność, ubytek wody w rzekach. Przykładem skutków suszy są kilkakrotnie pojawiające się w ostatnich latach informacje o dużej ilości śniętych ryb w naszych rzekach. To efekt tzw. przyduchy, czyli znacznego zmniejszenia ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie. Jest to spowodowane wysokimi temperaturami powietrza oraz mniejszą ilością wody. Susza pogarsza plony, w skrajnym przypadkach niszcząc je doszczętnie. Ma to bezpośredni wpływ na wzrost cen artykułów spożywczych.
Susza oznacza również brak wody w studniach i ograniczanie dostaw wody pitnej. To, czego obawiamy się najbardziej, to klęska żywiołowa – stan, gdy katastrofa naturalna, jaką jest susza, zaczyna zagrażać życiu lub zdrowiu dużej liczby osób, mieniu w wielkich rozmiarach albo środowisku na znacznych obszarach. W Polsce nigdy jeszcze nie ogłoszono stanu klęski żywiołowej z powodu niedoboru wody, ale to nie znaczy, że to nam nie grozi. Dane na temat niedoboru wody w Polsce powoli przebijają się do świadomości społecznej. Na jednego Polaka przypada rocznie ok. 1,6 tys. m sześc. wody odpływającej rzekami do morza. Średnia dla całej Europy to 4,5 tys. m sześc.! Dodatkowo analiza wyników badań klimatycznych jednoznacznie wskazuje, że częstotliwość występowania susz w Polsce rośnie. Obecnie susza pojawia się u nas co dwa-trzy lata. Wody Polskie opracują plan przeciwdziałania skutkom suszy do końca 2020 r. Będzie on zawierał analizę możliwośc powiększenia dyspozycyjnych zasobów wodnych, propozycje budowy lub przebudowy urządzeń wodnych i niezbędnych zmian sposobów korzystania z wody. Jest to wielki projekt, którego celem jest zapewnienie dobrej jakości oraz wystarczającej ilości wody dla środowiska naturalnego i wszystkich działów gospodarki. Zostały już przeprowadzone badania ankietowe 3,5 tys. interesariuszy, niebawem rozpoczną się konsultacje społeczne. Informacje o projekcie można znaleźć na stronie www.stopsuszy.gov.pl
RAFAŁ JAKIMIAK – specjalista w Wydziale Planowania Ochrony Przeciwpowodziowej i Suszy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, kierownik zespołu opracowującego plan przeciwdziałania skutkom suszy, redaktor naczelnystopsuszy.pl.
Rafał Jakimiak, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody PolskieArchiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.